Aziziye Hamamı - GeziBilen

Aziziye Hamamı

Aziziye Hamamı

İstanbul Anadolu yakasının en kalabalık ilçelerinden biri haline gelen Kadıköy’e bağlı Recaizade Sokak’ta yer alan tarihi Aziziye Hamamı, Osmanlı padişahı Sultan Abdülaziz’in tahttaki son yıllarına denk gelen 1860’yıllarda yaptırdığı önemli bir yapıdır.

Aziziye Hamamı, diğer Osmanlı hamamları gibi erkek ve kadın olarak iki ayrı bölümden meydana gelir. Yapıldığı dönemden bugüne birkaç kez restorasyondan geçerek günümüze kadar ulaşmayı başarmış olan yapı, geçirdiği onarımlar soncu camekan kısmının tamamen değişmesine sahne olmuş ve ikinci katının dış cephesinin de büyük ölçüde değişime uğramış olduğunu görmüştür.

Rıhtım Caddesi üzerinde yer alan Aziziye Hamamı’nın sıcaklığı ise aydınlatması inanılmaz iyi olan ve hamamı örten genişçe bir kubbe ile sağlanır. Dikdörtgen biçimindeki göbektaşı ile her görende hayranlık uyandıran ve günümüzde de hizmete açık olan tarihi Aziziye Hamamı, mimari üslup olarak pek çok farklı tarzı yansıtır.

Yıl boyu ziyarete açık olan Aziziye Hamamı, gün içerisinde 06.00 ile 23.00 saatleri arasında erkeklere; 08.00 ile 18.30’a kadar da kadınlara hizmet verir. Aslına uygun ve günümüz koşullarına uyarlanmış restorasyonu sayesinde bir de saunası olan Aziziye Hamamı’nın göz alıcı çinilerle süslendirilmiş bir ortamda hamam deneyimini yaşama fırsatını kaçırmamalısınız.

Hem sıcak hem de soğuk suyu bulunan ve özel bir düzenekle ısıtılan üzeri kubbeli bu tarihi yapının geçmişi Romalılara kadar uzanıyor desek yanılmış olmayız. Sadece hamam ve sauna değil, aynı zamanda masaj hizmetinin de olduğu ve hepsinin ayrı ayrı ücretlendirildiği Aziziye Hamamı’nın güncel bilgilerine ulaşmak içinse tek yapmanız gereken iletişim numarasını aramak olacaktır.

Aziziye HamamıAziziye HamamıAziziye Hamamı

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota