Aynalıkavak Kasrı

Aynalıkavak Kasrı

22.02.2021 00:18


Haliç’in eşsiz manzaralarını sunan Aynalıkavak Kasrı, İstanbul’un sembolik yerlerinden biri haline gelmiş durumdadır.

Pek çok açıdan önem taşıyan ve ziyarete açılma tarihi 4 Temmuz 1985’e kadar uzanan Aynalıkavak Kasrı, Kasımpaşa ve Okmeydanı’na da yakın bir mesafede bulunur. Dünyaca ünlü gezgin Evliya Çelebi’nin deyişine göre bugünkü Aynalıkavak Kasrı’nın bulunduğu alan Bizans Dönemi imparatorlarını fazlasıyla ilgilendiren bir yermiş.

İstanbul’un Beyoğlu sınırları içerisinde yer alan ve 1450’li yıllarda aslında devasa bir koru olan Aynalıkavak Kasrı o dönemlerde tersane bahçesi olarak hizmet veriyormuş. Estetik görünümü ve göz alıcı mimari detayları ile bugün binlerce yerli ve yabancı ziyaretçinin ilgi odağında olan Aynalıkavak Kasrı, aynı zamanda Tersane Sarayı ve Aynalıkavak Sarayı olarak da adlandırılmaktadır. Halen daha ziyarete açık olan ve çevresinde çeşitli sosyal imkanların da olduğu Aynalıkavak Kasrı tüm zarafeti ile aklınızı başınızdan almaya yetecektir.

17'nci yüzyıldan bugüne Aynalıkavak Kasrı olarak bilinse de aslında tarihinin çok daha eskilere dayandığını söylemek mümkün. Bir saray kompleksi içerisinde bulunan bu tarihi yapıyı yaptıranın ise Sultan III. Ahmed olduğu tahmin edilmektedir. III. Selim döneminde kapsamlı bir restorasyondan geçerek günümüzdeki halini alan Aynalıkavak Kasrı, Türkiye’nin en önemli kültürel mirasları arasında bulunmaktadır.

Türk çalgılarının sergilendiği bir müzeye dönüştürülen ve ziyarete açık olan Aynalıkavak Kasrı’nın iç dekorasyonunu canlandıran yerleşik sedir düzenlemeleri ile revzenli tepe pençelerini mutlaka görülmelidir. Enderuni Fazıl ve Şeyh Galib’in şiirlerinin yer aldığı frizler ise beste ve divarhane odası bölümünde bulunur. Buna ek olarak yapının geleneksel ısıtma biçimini meydana getiren mangallar da kesinlikle görülmeye değer.

Aynalıkavak KasrıAynalıkavak KasrıAynalıkavak Kasrı

Yorumlar

 • cemmelih
  28.09.2022 09:13

  Osmanlı Dönemi eserleri içerisinde en güzel yapıtlardan biri diyebilirim. Bahçesi ve içerisinde yer alan yapının insanı hayran bırakan bir yanı var.

 • vlknckcc
  23.12.2022 11:37

  İstanbul Kasırları'ndaki tarihi yapı ve doku, bahçelerinde huzur veren sakinlik bu kasırda da fazlasıyla mevcut. Müzeye giriş yarım saatte bir gruplar halinde yapılıyor.

 • caliskanahmt
  02.03.2023 11:45

  Kasrın içerisinden çok bahçesi görülmeye değer. Devasa ağaçlar ve yeşillikler içerisinde çok güzel bir yer.

 • farukkorkmaz
  08.02.2023 07:05

  Milli saraylara bağlı özüne dokunulmadan gayet güzel elden geçirilmiş. Emeği geçen herkese teşekkürler.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler