Ayios Nikolaos Rum Ortodoks Kilisesi

Ayios Nikolaos Rum Ortodoks Kilisesi

Ayios Nikolaos Rum Ortodoks Kilisesi

Ayios Nikolaos Rum Ortodoks Kilisesi, İstanbul’un Avrupa Yakası’nda, Sarıyer ilçesinin Yeniköy Hamit Vehbi isimli sokağında bulunur. Avrupa Yakası’nda beş kilisenin olduğu nadir semtlerden olan Yeniköy’de 1838 yılında inşa edilen kilise, İstanbul Boğazı’na hakim bir tepe konumunda bulunur.

Yeniköy semtinde yer alan mahalleler, önceki yüzyıllarda kilise isimleri ile anılır, bu isimler genellikle Aya Yorgi, Aya Nikola veya Panayia olurmuş.

Ayios Nikolaos Rum Ortodoks Kilisesi’nin bulunduğu platforma Yeniköy ana caddesinden dik bir merdiveni tırmanarak ulaşılmaktadır. Bir de kilisenin arkasındaki Sait Halim Paşa Caddesi’ üzerinden giriş sağlanabilir.

Kilisenin avlusunun batı kısmındaki merdivenle, yapının çan kulesine ulaşılır. Bu çan kulesi, kare kesitli bir kaide üzerine oturtulmuştur. Öte yandan yapının tamamıyla oldukça güzel bir uyumu vardır.

Ayios Nikolaos Rum Ortodoks Kilisesi, esasen doğu ile batı ekseninde üç nefli bir bazilikadır. Çatı olarak ise çift eğimli, kırma bir çatısı vardır. Dışı sade ve düz olan kilisenin, ana mekan kısmında bulunan nefler birbirlerinden beş adet sütunla ayrılmış durumdadır. Bu sütunları birbirine bağlayan bir kemerler dizisi hem mimari hem de görsel bütünlüğü sağlar. Ayrıca sütunları yüksek kare kaide üzerine oturtulan kilisenin sütun altlığı bilezik şeklindedir. Son olarak belirtelim ki Ayios Nikolaos Rum Ortodoks Kilisesi’nde yer alan göz alıcı süslemeler, eklektizmin özenli seçmeciliğini yansıtmaktadır.

Ayios Nikolaos Rum Ortodoks Kilisesi Ayios Nikolaos Rum Ortodoks Kilisesi Ayios Nikolaos Rum Ortodoks Kilisesi Ayios Nikolaos Rum Ortodoks Kilisesi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler