Aya Yorgi Manastırı - GeziBilen

Aya Yorgi Manastırı

Aya Yorgi Manastırı

Resmi adı Aghios Gheorghios Manastırı ve Kilisesi olan Aya Yorgi Manastırı, İstanbul’un Adalar ilçesine bağlı Büyükada sınırları içerisinde yer almaktadır. İnşa edilme tarihi 1751 senesine kadar uzanan Aya Yorgi Manastırı’nın tepesindeki çan kulesi ise yapının en dikkat çeken kısmıdır. Ayrıca 1905’te tekrar baştan inşa edilen ve 1909’da da hizmete açılan Aya Yorgi Manastırı’nın tamamı kesme taştan yapılmıştır.

Büyükada’nın en yüksek tepesine inşa edilen ve yılın her dönemi müthiş manzaralar sunan Aya Yorgi Manastırı’nın günümüzdeki yerinde önceden Aghios Georgios Rum Ortodoks Kilisesi varmış. Rivayetlere göre Bizans İmparatoru Nikiforos Fokas dönemine denk gelen milattan sonra 963 yılında inşa edilen Aya Yorgi Manastırı, bazı kaynaklarda “Kodono – Koudonas” olarak da geçer. Öyle ki Aya Yorgi Kudunas (Çıngırakçı) Manastırı şeklinde de adlandırılan manastıra, Bostancı, Avcılar, Kabataş, Eminönü ve Kartal gibi daha pek çok iskelenin bulunduğu noktadan deniz taksileri ile kolaylıkla ulaşım sağlanabilir.

Büyükada’nın en güneyinde ve en yüksek noktası olarak bilinen Yüce Tepe’de mükemmel bir konuma sahip olan manastırın bugünkü hali üç ayrı kata dağılmış ibadet yerleri ve altı ayrı kiliseden oluşmaktadır. Zemin kattaki başrahibin evi ile Aziz Georger ana kilisesinin olduğu Aya Yorgi Manastırı’nın güneyindeki iç duvarında da tamamı gümüşle kaplı Hagios Georgios Koudonas’ın orijinal ikonası yer alır.

Merdivenlerin alt tarafında ilk karşınıza çıkacak olan odanın içerisinde ayazmanın olduğu Aya Yorgi Manastırı’nda halen daha 23 Nisan Aziz George Günü’ne özel çeşitli dini törenler gerçekleşir. Yüce Tepe’nin muhteşem adalar ve Marmara Denizi manzarası ile de ayrı bir seyir zevki yaşatan Aya Yorgi Manastırı Büyükada’da gezilecek yerlerin başında gelir.

Aya Yorgi ManastırıAya Yorgi ManastırıAya Yorgi Manastırı

Yorumlar

 • farukkorkmaz
  18.01.2023 08:01

  Kesinlikle gidilip görülmesi gereken bir yer.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota