Aya Nikola Kilisesi

Aya Nikola Kilisesi

Aya Nikola Kilisesi

Aziz Nikola Rum Ortodoks Kilisesi, İstanbul Heybeliada’nın ana meydanında tüm kızıllığı ile yer almaktadır. İlk yapının inşa tarihi kesin olarak bilinmese de, dışında bulunan stilize ion başlıklı sütunlar Bizans dönemini işaret etmektedir. Neredeyse tüm erkeklerin denizci ya da balıkçı olduğu kasaba halkına uygun olarak, denizcilerin koruyucu azizi olan Aziz Nikola’ya (Hagios Nikolaos) adanmıştır. Bugünkü kilise 1857’de mimar Hacı Stefanis Gaitanakis tarafından Bizans kilisesi yıkıntıları üzerine yapılmıştır. 1894 depreminde zarar görmüş ve Sultan II. Abdülhamit’den alınan izinle tamir edilmiştir.

Doğu-Batı ekseninde inşa edilen kilise, merkezi kaplayan yüksek bir silindirin tepesine örtülmüş kubbesi, dört destek payandası, dört kolunun üstündeki beşik kemerleri ve ana yapıdan bağımsız olarak yükselen çan kulesi ile plan açısından haç şeklindedir. Kilise sunağının arkasında Patrik Samuel Hançeri’ye ait mezar yer almaktadır. Narteks’in önündeki ayrı bir yapı ise Aziz Paraskevi’nin kutsal çeşmesine (Hagia Paraskevi) ev sahipliği yapar. 

Kilisenin içi bezemeler açısından zengindir. Naosun örtü sisteminde farklı geometrik tavan kasetleri kullanılarak iç mekanda bir hareketlilik sağlanmıştır. İkonostasion, ambon ve despot tahtı gibi litürijik öğelerde görülen ampir üslup yanında bezemelerde barok detaylar da mevcuttur. Çok güzel işlemeli mermer paravanı, altın yaldızlı kabartmalarla, Hz. Meryem ve Aya Nikola’nın ikonalarıyla süslüdür. Apsis’in sağındaki duvarda, gümüş kaplanmış 1895 tarihli Azize Barbara ikonu ve yine gümüş kaplı Aziz Nikolaos’un ikonu bulunmaktadır.


Aya Nikola KilisesiAya Nikola KilisesiAya Nikola KilisesiAya Nikola Kilisesi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler