Aya Andrea Rus Kilisesi

Aya Andrea Rus Kilisesi

Aya Andrea Rus Kilisesi

İstanbul Karaköy ilçesi sınırları içerisinde yer alan, Kemankeş Caddesi ile Hoca Tahsin Caddesi’nin arasında mükemmel bir konuma sahip olan Aya Andrea Rus Kilisesi, her ne kadar ilk bakışta bir pasajı andırsa da aslında hala Pazar ayinlerinin gerçekleştiği, ibadete açık tarihi bir kilisedir.

İnşa tarihi 19’uncu yüzyıla kadar uzanan ve Rus hacıların konaklaması için yaptırılan Aya Andrea Rus Kilisesi, özellikle göz kamaştıran şapeli ve diğer mimari detayları ile ilgili oldukça ilgi görür. Kilisenin ilk bakışta bir hanı andırmasının temel sebebi ise küçük odacıklardan ve bir avludan meydana gelen şeklindendir. O dönemde Rus hacılar konaklasın diye üst kısmı yan yana odaların olduğu bir yapıda inşa edilen kilisenin şapelini net bir şekilde görmek için ise tüm dikkatinizi vererek yukarıya doğru bakmanız gerekmektedir.

Tahmin edilenin aksine Rus Patrikhanesi değil de Fener Rum Patrikhanesi’ne bağlı olarak hizmet veren Aya Andrea Rus Kilisesi, ilk başta elbette ki Moskova Patrikliği’ne bağlıydı. O dönem için Osmanlı egemenliği altında olmayan tek patriklik olan Moskova Patrikliği’ne bağlı olan ve sonradan Fener Rum Patrikhanesi’ne bağlanan kilisede zamanında Rus hacılar ve din adamları da konaklamıştır. Kilisenin apartman–han şeklindeki inşasının bir diğer sebebi de Karaköy’de arsa ve konut fiyatlarının o zamanlarda inanılmaz pahalı olmasıdır.

Ayrıca belirtmek gerekir ki Aya Andrea Rus Kilisesi inşa edildiği dönemde Çarlık Rusya’sı Panislavizm politikasını benimseyerek Ortodoks ve Balkanlar dünyasındaki etkinliği artırmada da çok büyük bir rol oynamıştır.

Aya Andrea Rus KilisesiAya Andrea Rus KilisesiAya Andrea Rus Kilisesi

Yorumlar

 • ssedatylmz
  12.01.2023 12:34

  Karaköyde bulunan tarihi bir kilise

 • farukkorkmaz
  08.02.2023 07:31

  Karaköyde bir Rus Kilisesi

 • vlknckcc
  23.12.2022 11:44

  Karaköy de bulunan tarihi binaların en üst katlarına yapılmış olan tarihi şapellerden bir tanesi.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler