Avrupa Pasajı

Avrupa Pasajı

Avrupa Pasajı

İstanbul’un en kalabalık ilçelerinden biri olan Beyoğlu’na bağlı Hüseyin Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Avrupa Pasajı, eskiden Hamalbaşı Sokak olarak bilinen Meşrutiyet Caddesi ile Tiyatro Sokak olarak da adlandırılan Sahne Sokak’ın kesişim noktasında mükemmel bir konuma sahiptir. Bu iki sokağı birbirine bağlayan Avrupa Pasajı, Balık Pazarı, Galatasaray Lisesi gibi yerlere yakın olması nedeniyle her gün çok sayıda yerli ve yabancı turist tarafından da ziyaret edilir.

Pasajın içerisinde çok sayıda ayna olmasından dolayı ‘Aynalı Pasaj’ olarak da adlandırılan Avrupa Pasajı’nın inşa tarihi 1874 senesine kadar uzanır. Ermeni Tüccar Onnik Düz’ün Mimar Pulgher’e yaptırdığı Avrupa Pasajı her ne kadar eskiden gaz lambaları ile aydınlatılıyor olsa da günümüzde çok daha modern bir hale dönüştürülmüştür.

İlk açıldığı dönemde sadece kuaför, ayakkabıcı, bakkal, terzi, sabuncu, tuhafiyeci ve halıcının hizmet verdiği pasajda bugün itibarıyla saatçiler, çiçekçiler, moda evleri ve piyano üreticileri de eklenerek ürün ve hizmet çeşitliliği artırılmış oldu. Ayrıca ‘İstanbul Hatırası’ olarak pek çok ürünün de sergilendiği Avrupa Pasajı’nda antikacılar, kilimciler, kartpostal, çini ve yemeni satan hediyelik eşya dükkanları da bulunur.

56 metre uzunluğa sahip pasajın 22 dükkanı bulunmakla birlikte pasaj genel hatları itibarıyla neoklasik tarzı yansıtmaktadır. Yangına dayanıklı olması ile bilinen Malta taşının yapımında kullanıldığı Avrupa Pasajı’nın üst cephelerindeki büyük heykeller de kesinlikle görülmeye değer. Tavanının bir kısmının pencereler ile örtülü olduğu Avrupa Pasajı günümüzde gaz lambaları yerine tavandan sarkıtılan avizeler ile aydınlatılır. Buna ek olarak ön yüzleri tamamen cam ile kaplı olan dükkanların hepsinin arasında da kemerler vardır.

Avrupa Pasajı Avrupa Pasajı Avrupa Pasajı Avrupa Pasajı

Yorumlar

 • acelyaabasar
  26.10.2022 10:53

  Çok fantastik bi yer. Camekandan muhteşem tarihi eserlere,mücevherlere bakarken alamayacağınızı hatırlayınca ağlayasınız geliyor. Çok etkileyici gerçekten. Bir de antikacı dükkanın birinde masaj taşının üstüne arapça bi şeyler yazıp camekana koymuşlar? Aynısı doğal taşçılarda var.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler