Atatürk Olimpiyat Stadyumu - GeziBilen

Atatürk Olimpiyat Stadyumu

Atatürk Olimpiyat Stadyumu

Adını Türkiye’nin ilk Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten alan Atatürk Olimpiyat Stadyumu, kapasite olarak Türkiye’nin en büyük stadyumu olma özelliğini taşır. İstanbul’un Başakşehir ilçesi sınırları içerisinde yer alan stadyum İkitelli bölgesinde, 584 hektarlık bir alanı kaplıyor. Yapımına 1999 senesinde başlanan Atatürk Olimpiyat Stadyumu tam üç yıl sonra tamamlanarak 2002’de hizmete açıldı.

Uluslararası futbol şampiyonaları başta olmak üzere dünya atletizm şampiyonalarının da yapılabildiği Atatürk Olimpiyat Stadyumu’nun toplam seyirci kapasitesi ise 75 bin 145’tir. Bir kamu tesisi olan stadyum Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı olmakla birlikte 18 bin 900 araç kapasiteli açık otoparkı ve 850 araç kapasiteli de kapalı otoparka sahiptir.

Yaklaşık 200 kişilik toplantı odasının olduğu Atatürk Olimpiyat Stadyumu, 2002 senesinden bu yana hizmet vermektedir. Zemin tipi çim, ikişer açık ve kapalı tribünü olan futbol sahasına ek olarak bir sahası daha olan Atatürk Olimpiyat Stadyumu’nun diğer yerleri de atletizm pisti ve jimnastik salonundan oluşur.

31 Temmuz 2002 tarihinde Galatasaray-Olympiakos maçı ile açılışı gerçekleşen Atatürk Olimpiyat Stadyumu yaklaşık 130 milyon TL’ye mal oldu. Hibrit çim zeminli iki adet futbol sahasının olduğu stadyumun mimarları ise 1998 Dünya Kupası’nın verildiği Stade de France’ı tasarlayan Aymeric Zublena ve Michel Macari’dir. Son teknolojik ürünler ile çağa ayak uyduran Atatürk Olimpiyat Stadyumu’nun ses sistemleri homojen düzene sahip olmakla birlikte her noktasında bin 400 lüks aydınlatma sağlanmıştır. 42 bin 200 metrekarelik bir alana yayılan ticaret ve hizmet merkezinin içerisinde 300 seyirci kapasiteli bir de amfi tiyatro vardır.

Atatürk Olimpiyat StadyumuAtatürk Olimpiyat Stadyumu

Yorumlar

 • gunmemoli
  25.11.2022 11:04

  Stad güzel ulaşımı çok kolay ikitelli sanayi metrosundan olimpiyata aktarma yaparak gelebiliyorsunuz.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota