Aşkenazi Sinagogu

Aşkenazi Sinagogu

22.02.2021 00:18


İstanbul’un en merkezi ilçelerinden biri olan Beyoğlu’ndaki Galata Kulesi’ne yakın bir mesafede bulunan Aşkenazi Sinagogu, kentte aktif olan tek Aşkenaz sinagogu olma özelliğini taşır. Avusturya kökenli Yahudilerin 1900 senesinde kurduğu Aşkenazi Sinagogu, Türkiye’de inşa edilen üç Aşkenaz sinagogundan günümüze ulaşan tek sinagogdur.

Beyoğlu Banker Sokağı’nda yer alan Aşkenazi Sinagogu, parlak renkli ve yıldızlar ile süslü geniş kubbesinin inanılmaz dikkat çektiği eşsiz bir yapıdır. Ayrıca Viyana’dan getirttikleri göz alıcı avizeleri ile de büyük ilgi gören sinagog genel hatları itibarıyla tipik Osmanlı mimarisinin izlerini taşır. Bunun yanı sıra İslam mimarisinin motiflerinin de görülebildiği Aşkenazi Sinagogu, hala Aşkenaz geleneklerinin sürdürüldüğü bir yer olmakla birlikte ibadetin ve dini törenlerin de devam ettiğini söylemek mümkün.

Her Cumartesi sabahı Şabat dualarının olduğu Aşkenazi Sinagogu’nda hafta içi gerçekleşen dualar da Aşkenaz geleneğine bağlı bir şekilde gerçekleşir. Aşkenazların Almanya’da Türkiye’ye göç etmesi ilk olarak 14’üncü yüzyıla tarihlenir. Tam tamına On Emir’in yazılı olduğu çift tabletin de kesinlikle görülmeye değer olduğu Aşkenazi Sinagogu, iki tane birden kadınlar balkonu (Azara) olan nadir sinagoglardan biri olma unvanına sahiptir.

Bar Mitzva ve düğün gibi törenlerin Aşkenaz geleneklerine uygun olarak düzenlendiği Aşkenazi Sinagogu, İstiklal Caddesi’ne yakın olması nedeniyle de hangi dine mensup olduğu fark etmeksizin yerli yabancı pek çok turistin ilgisini çekmektedir. Viyana’dan getirtilen avizeler bir yana; sinagogdaki çok sayıda levha da Almanca dilindedir. 2003 senesinden bu yana da Aşkenazi Sinagogu’nun hahamlığını Mendy Chitrik yapmaktadır.

Aşkenazi SinagoguAşkenazi SinagoguAşkenazi Sinagogu

Yorumlar

 • gunessygz
  29.09.2022 07:24

  Galata çıkışında göreceğiniz,mimarisiyle dikkatinizi çekecek, yahudi inancına sahip olan bireylerin ıbadet yeri. Sinagogu görmeden önce izin almanız gerekiyor.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler