Arasta Çarşısı - GeziBilen

Arasta Çarşısı

Arasta Çarşısı

Bir benzerinin Edirne’de de olduğu Arasta Çarşısı, Sultanahmet Camii’nin yanında mükemmel bir konuma sahip. Kelime olarak aynı türden ürünlerin satışının yapıldığı çarşı veya pazar anlamına gelen Arasta’nın Osmanlı Dönemi ve tarihi için de büyük bir önemi vardır. Zaman geçtikçe aynı türden ürünler yerini her türden ürüne bırakmış ve Arasta kelime anlamını yitirmiş olsa da İstanbul, Edirne ve daha pek çok şehirde arasta çarşılarına rastlamak olasıdır.

Selimiye, Rüstem Paşa ve Sultanahmet Camii’nin arastalarının halen daha olduğu günümüzde en ünlülerden biri de Sultanahmet Camii’nin yanı başındakidir. Dükkanların genellikle vakıflara ait olduğu bilgisi de verilebilir. Bilhassa o dönemlerde arasta çarşılarından elde edilen gelirler camilerin onarım, bakım ve ihtiyaçlarında kullanılırdı.

Sultanahmet Camii gibi turistik önemi de olan tarihi bir caminin hemen arkasında konumlanan Arasta Çarşısı’nın bir diğer adı da Sipahiler Çarşısı’dır. Kazı çalışmalarında çeşitli mozaiklere rastlanan ve tarihinin Bizans Dönemi’ne kadar uzandığı anlaşılan Arasta Çarşısı, 1912 yılında çıkan büyük yangın sonucu büyük ölçüde hasar gördü. Haliyle uzun yıllar kullanılamayan ve 1980’li yıllarda Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün öncülüğünde restore edilerek tekrardan hayata döndürülen çarşı günümüzde her istenilen bulunabilecek derecede çeşitliliğe sahiptir.

Yaklaşık 70 dükkanın hizmet verdiği Arasta Çarşısı’nda zamanında yapılmış kazı çalışmalarından çıkarılan mozaikleri görmek isteyenler Arasta Çarşısı Mozaik Müzesi ve Büyük Saray Mozaikleri Müzesi’ni ziyaret edebilir. Çeşit çeşit hediyelik eşyaya rastlayacağınız Arasta Çarşısı’nda ayrıca ünü tüm dünyaya yayılan meşhur İznik çinileri de bulunuyor. Hediyelik eşyaların geneli ise ‘İstanbul Hatırası’ ürünlerden oluşmaktadır.

Arasta ÇarşısıArasta ÇarşısıArasta ÇarşısıArasta Çarşısı

Yorumlar

 • vlknckcc
  23.12.2022 11:32

  Sultan Ahmet Camii’nin solunda merdivenden inince karşınıza çıkar. Çarşı içinde Büyük Saray Mozaikleri Müzesi bulunuyor.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota