Alman Çeşmesi

Alman Çeşmesi

22.02.2021 00:18


İstanbul’un Fatih ilçesindeki Alman Çeşmesi, tarihi Sultan Ahmet Meydanı’na gelirken Divanyolu Caddesi üzerindeki Füruz Ağa Camisi’nin yakınında konumlanır. Hemen karşısında Bizans ve Osmanlı eserleri bulunan çeşmenin ayrıca dört bir yanı da tarihi eserlerle doludur. Osmanlı İmparatorluğu’na ziyarete gelen Alman İmparatoru Kayzer II. Wilhelm’in anısına yaptırılır Alman Çeşmesi. Bugün bulunduğu yerde bir zamanlar at arabası ile yarışlar yapıldığını da belirtmek gerekir… Yaklaşık 120 yıldır İstanbulluları selamlayan çeşmenin her bir detayıyla Alman danışman ve uzmanlar ilgilenir. 1901’de tamamlanan eserin her bir parçası Almanya’da üretildikten sonra parça parça İstanbul’a getirilerek birleştirilir. Gemiyle taşınan bu parçaların geldiği nihai hal ise göz alıcı ve muhteşemdir. Çeşmenin üzerinde Osmanlıca yazılmış uzunca bir kitabe mevcuttur. Ayrıca Almanca olarak “Alman Kaiser’i Wilhelm II 1898 yılı sonbaharında Osmanlıların hükümdarı haşmetlü Abdülhamid II nezdinde ziyaretinin şükran hatırası olarak bu çeşmeyi yaptırdı” yazısı da çeşmenin üzerinde yine görülebilecek yazılar arasında yer alır. Yüz yılı aşkın bir süredir göz alıcılığını koruyan bu çarpıcı yapı, Osmanlı’nın meydan çeşmeleri veya Avrupa’daki heykelli tasarımların çok daha dışında yer alır. Kendine has bir füzyona, özgün bir mimariye sahip olan eserin aynı zamanda birbirinden gösterişli dört adet de sütunu bulunur. Bu sütunların dördünde Alman Kaiser’in simgesi, diğer dördünde ise II. Abdülhamid’in tuğrası dikkat çekici ögeler arasındadır. Ayrıca su haznesi, mermer ögeleri, kubbesi ve sütunlar arasında bulunan kemerleri ile dikkat çeken Alman Çeşmesi; koyu yeşil ve lacivert gibi sofistike renklerle de kendine has bir ihtişamı simgeler.
Alman ÇeşmesiAlman ÇeşmesiAlman ÇeşmesiAlman Çeşmesi

Yorumlar

 • gunessygz
  29.09.2022 08:02

  Alman Çeşmesi, Türkiye'ye üç kez gelen İmparatorun 1898'de İstanbul’a ikinci kez gelişinin anısına ithaf edilmiştir. İlk gelişinde 1889 Osmanlı ordusuna Alman tüfeklerinin satışını sağlayan II. Wilhelm, ikinci İstanbul ziyaretinde Bağdat Demiryolu'nun Alman firmalarına verilmesi vaadini almıştı.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler