All Saint Moda Kilisesi

All Saint Moda Kilisesi

All Saint Moda Kilisesi

İstanbul Anadolu Yakası’nın en kalabalık ve merkezi ilçelerinden biri olan Kadıköy’e bağlı Moda semti sınırları içerisinde yer alan All Saints Moda Kilisesi, aynı zamanda İstanbul Presbiteryen Kilisesi olarak da bilinir. ‘Türk Dünyası Kalkedon Presbiteryen cemaatinin varlığını sürdürdüğü kilise’ olarak öne çıkan All Saints Moda Kilisesi’nin inşa tarihi ise 1878 yılına kadar uzanır.

‘Barış Manço Evi’ olarak bilinen Whittall Köşkü’nün tam karşısında mükemmel bir konuma sahip olan All Saints Moda Kilisesi, o yıllarda Moda’da yaşamını sürdüren İngiliz Tüccar Sir James William Whittal’in öncülüğünde yaptırılan kilise, Whittal ailesinin sahibi olduğu araziye inşa edildiği için mülkiyeti halen daha aileye aittir.

Avrupa Episkoposluğu İstanbul Anglikan Kilisesi’nin gözetimi altında olan All Saints Moda Kilisesi’nin mimarı olan G. E. Street’in İstanbul’da inşa ettiği bir diğer yapı da Beyoğlu’nda yer alan Kırım Kilisesi’dir. Alçak duvarlar ve demir parmaklar ile etrafının çevrili olduğu kilisenin en çok dikkat çeken detayı ise masalları andıran konik çatılı kulesi ve de göz alıcı vitraylarıdır.

Günümüzde de ibadete açık olan All Saints Moda Kilisesi, bu civarda yaşayan Hristiyan Türk vatandaşlarının dini vecibelerini yerini getirmek üzere sıklıkla geldiği bir ibadethane olarak hizmet vermektedir. Gotik tarzını yansıtan vitraylarının inanılmaz ilgi çektiği All Saints Moda Kilisesi, küçük boyutlu olmasına karşın dış kısmındaki çift meyilli bir çatı sistemi vardır. Başta Türkçe olmak üzere İngilizce dilinde de ibadetlerin gerçekleştirildiği kilisenin pastörü ise Rev. Dr. Turgay Üçal’dır.

All Saint Moda KilisesiAll Saint Moda KilisesiAll Saint Moda Kilisesi

Yorumlar

 • na6r70eixf9k
  21.08.2023 18:21

  Beyza ve Ömer saint antonio kilisesine girer, ardından Beyza heykellerin hepsinin birbirine benzediğini söyler ve sebebinin insanların yaratıcı olmadığını belirtir. 😜

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler