Akaretler Mustafa Kemal Müzesi

Akaretler Mustafa Kemal Müzesi

Akaretler Mustafa Kemal Müzesi

İstanbul’un en kalabalık ve en merkezi ilçelerinden biri olan Beşiktaş’taki Akaretler Mustafa Kemal Müzesi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün İstanbul’da ilk kiraladığı ve aynı zamanda bir süre de konakladığı Beşiktaş Akaretler’deki evdir. ‘Müze ev’ olarak Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından müzeye dönüştürülen Akaretler Mustafa Kemal Müzesi, Atatürk’ün şahsi eşyalarının bir kısmına ev sahipliği yapar.

Atatürk’ün kız kardeşi Makbule Atadan, manevi oğlu Abdurrahim Tunçak ve annesi Zübeyde Hanım’ın kiracı olarak ikamet ettikleri bu üç katlı ev, toplamda 540 metrekarelik bir kullanım alanına sahiptir. Günümüzde müze ev olarak ziyaretçilerini ağırlayan Akaretler Mustafa Kemal Müzesi, grafik ve dijital unsurlar ile tasarlanmıştır.

1912 ile 1919 yılları arasında sıklıkla kaldığı evi gezerken, Balkan Savaşları dönemini anlatan çeşitli video gösterimleri, belgesel ve filmlere denk geleceksiniz. Ayrıca milli mücadele ve göç temalarının işlendiği sinevizyon gösterileri de mutlaka görülmeye değer.

Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’a ait kilim, Atatürk’ün kullandığı koltuk gibi ev eşyaların da sergilendiği Akaretler Mustafa Kemal Müzesi, bugünkü haline kavuşmak için yaklaşık iki yıl süren restorasyon çalışmasından geçti. Bu evi özel kılan bir başka detay ise anıtsal ölçüde yapılan saray destekli ilk toplu konut örneği olmasıdır.

Restore edildiği günden beri bazı kurum ve sanatçılar tarafından kiralanan evde Atatürk ünlü dil bilimci Ferdinand Saussure ile tanışarak daha sonra temellerini atacağı Dil ve Tarih Kurumu ile ilgili fikirler ortaya kondu.

Akaretler Mustafa Kemal MüzesiAkaretler Mustafa Kemal MüzesiAkaretler Mustafa Kemal MüzesiAkaretler Mustafa Kemal Müzesi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler