Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi

Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi

Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi

Türk romancı, öykücü ve şair Ahmet Hamdi Tanpınar’dan adını alan ve bir edebiyat müzesi ve arşivi olan Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi, İstanbul’un Fatih ilçesine bağlı Gülhane Parkı sınırları içerisinde yer alır. Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın öncülüğünde 12 Kasım 2011 tarihinde hizmete açılan müze kütüphanesine Gülhane Parkı girişinden sola dönerek ulaşmak oldukça kolaydır.

II. Mahmud’un 1810 senesinde yaptırdığı Alay Köşkü’nde edebiyat, kültür ve sanatseverleri ağırlayan Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi, ampir üslubunu yansıtan görkemli bir köşk ile de gelen ziyaretçileri büyülemeyi başarıyor. Dolmabahçe Sarayı’nın yapımının tamamlanmasının ardından Pembe Köşk’e görevini devreden Alay Köşkü, 1910’lu yıllardan bugüne edebiyat başta olmak üzere sanatın pek çok dalı için hizmet vermiştir.

1920’li yıllardan 1930’lu yıllara kadar çok kez edebiyat toplantılarının gerçekleştiği, öncesinde ise dönemin önde gelen edebiyatçılarının bir araya gelip istişarelerde bulunduğu, bugünün Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi’nde zaman zaman süreli sergilere de izin verilmektedir. Kuruluş tarihi 12 Aralık 2017 olan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi bünyesindeki Tanpınar Edebiyat ve Uygulama Merkezi de Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi dahilinde araştırmalarını sürdürmektedir.

İkinci katında Nazım Hikmet, Orhan Pamuk, Nedim, Necip Fazıl Kısakürek ve Yahya Kemal Beyatlı gibi dünyaca tanınmış İstanbullu edebiyatçıların eserlerini görebileceğiniz Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi, bu kategoride Adana, Diyarbakır ve Ankara’dan sonra Türkiye’de açılmış dördüncü edebiyat müzesidir.

Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze KütüphanesiAhmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze KütüphanesiAhmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze KütüphanesiAhmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi

Yorumlar

 • acelyaabasar
  27.09.2022 11:55

  Gülhane Parkı’nın içerisnde bulunan, birçok yazarın özel eşyalarının da bulunduğu hem müze hem kütüphane.

 • farukkorkmaz
  18.01.2023 08:15

  Her bir köşesi ayrı güzel ve özel. İçerisinin atmosferi çok güzel, elinize bir kitabı alıp bir köşe de saatlerce okuyabilirsiniz.

 • pelinakgl
  08.09.2023 10:33

  Büyük bir yazarın dünyasına kısa bir yolculuk yapmış olduk. Onun özel eşyalarına, yazı masasına ve eserlerine daha yakından baktık. Müze, edebiyat severler için önemli bir nokta ve Tanpınar'ın mirasına saygı duruşu niteliğinde. Edebiyat tutkunları için keyifli bir deneyimdi.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler