Agora Meyhanesi 1890

Agora Meyhanesi 1890

Agora Meyhanesi 1890

İstanbul’un en eski yerleşim yerlerinden biri olan ve en fotojenik bölgelerinden biri olmasıyla adını tüm dünyaya duyuran Balat semtindeki Agora Meyhanesi 1890, 130 yıllık tarihe tanıklık ediyor. ‘Sultan Abdülhamit’in gayrimüslimlerin sosyal yaşamına gösterdiği hoşgörünün günümüze yansıması’ olarak değerlendirilen Agora Meyhanesi ile ilgili şu dillere pelesenk olan şarkıyı bilmeyeniniz yoktur muhtemelen:

“Burası Agora Meyhanesi

Burada yaşar aşkların

En divanesi en şahanesi…”

Bu şarkıya, daha doğrusu şiire ilham olan tarihi Agora Meyhanesi İstanbul’un Balat semtinde 1890 yılında kuruldu. 1959 tarihinde yazılan ‘Agora Meyhanesi’ şiiri esasında, bir dönem bu meyhanede kalfa olarak çalışan çocuğun hikayesini anlatıyor.

1890 yılında Rum Kaptan Asteri’nin Balat çarşısında açtığı meyhaneye kelime olarak ‘Meydan’ anlamına gelen ‘Agora’ adını verir. Günümüzde de ilgi gören mekanda bulunan fıçıdan masaların, ta o zamanlarda kullanılmaya başlanmış. Meyhane aynı zamanda ucuz şarapları ile de kısa zamanda büyük bir üne kavuştu. Ancak meyhanenin bu denli ünlenmesindeki başlıca neden, İzmir’de yaşanan buruk aşk hikayesinin ilham olduğu Agora Meyhanesi adlı şiirdir.

Yıllar içinde muhafaza edilen kadehler, aynalar, lambalar ve sürahiler ile yeniden dekore ve restore edilen Agora, 2013’ten bu yana ‘Agora Meyhanesi’ adı ile restoran ve meyhane olarak hizmet vermektedir. Süryanice, Gürcüce, Lazca, Zazaca, Kürtçe, Türkçe, Bulgarca, Arnavutça, Ladinoca gibi pek çok dilin konuşulduğu; kültür ve geleneklerin yaşatıldığı Balat’ın simgesi haline gelen Agora Meyhanesi, kurulduğu ilk günden bu zamana kültür ve eğlenceyi niteleyen değerler açısından da büyük önem taşıyor.

Agora Meyhanesi 1890Agora Meyhanesi 1890Agora Meyhanesi 1890Agora Meyhanesi 1890

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler