Afife Hatun Kültür Evi

Afife Hatun Kültür Evi

Afife Hatun Kültür Evi

Mehmet Abdün-Naff Efendi’nin annesi Afife Hatun adına yaptırdığı ve inşa tarihi 1844 tarihine kadar uzanan Afife Hatun Kültür Evi, iki katlı bir binada yer almakla birlikte tamamı yığma moloz taşından yapılmıştır. Arka tarafında bir hazirenin de olduğu iki katlı binanın çatısı ise ahşaptan inşa edilmiştir.

1956-1957 tarihlerinde Afife Hatun Kültür Evi’nin sağ tarafındaki yamaca İstanbul’da yıktırılan tarihi eserlerin şahideleri nakledilmiş olup, köşesinde ise meşhur Sokullu Mehmed Paşa Çeşmesi yer almaktadır. Kültür evinin sol kesiminde bulunan Kızıl Mescit de kesinlikle görülmeye değer bir yapı. İstanbul’un Avrupa Yakası’nda yer alan Eyüp ilçesine bağlı Balcı Yokuşu’nda bulunan Afife Hatun Kültür Evi, 2010’da Eyüp Belediyesi tarafından restore edildi. 2014 yılından bugüne dek de kültür sanat evi olarak hizmet vermektedir.

Kadınlara özel sanat, kültür, edebiyat ve tarih konulu eğitim, seminer, organizasyon gibi etkinliklerin gerçekleştiği Afife Hatun Kültür Evi’ni dilediğiniz zaman ücretsiz bir şekilde gezebilir ve fotoğraflayabilirsiniz. Eyüpsultan’da restorasyonu en son biten tekkeler arasında olan Afife Hatun Kültür Evi, 1834 senesinde hayatını kaybeden Afife Hatun’un ismini taşıyor. Kültür evi, her gün ve her yaş grubundaki kadınlara özel hizmet veriyor.

Haftanın altı günü tam gün şeklinde hizmet veren Afife Hatun Kültür Evi, ‘Annelik Akademisi’ adlı eğitim programlarına da ev sahipliği yapıyor. Ayrıca programın sonunda katılım belgesinin de takdim edildiğini not düşmekte fayda var.

Afife Hatun Kültür EviAfife Hatun Kültür EviAfife Hatun Kültür EviAfife Hatun Kültür Evi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler