Adalar Müzesi - GeziBilen

Adalar Müzesi

Adalar Müzesi

İstanbul’un ilk çağdaş kent müzesi olma unvanını taşıyan Adalar Müzesi, aynı zamanda ‘Museum of the Princes’ Islands’ olarak da biliniyor. Tam tamına 20 bin belge, sayısız belgeleme çekimi, 6 bin fotoğraf, sözlü tarihi kayıtlar ve filmlerin ziyaretçilere sunulduğu Adalar Müzesi’nin misyonu ise Adalar’ın tarihi, kültürel ve doğal zenginliklerinin herkesçe tanınmasını sağlamaktır.

Adalar’ın kentsel tarihine odaklanıldığı Osmanlıca belge arşivine ev sahipliği yapan Adalar Müzesi, binlerce yıllık zengin ve renkli bir kültürel mirasın izlerini taşıyor. İstanbul’da belediyecilik hizmetlerinin ilk geldiği ilçelerden biri olan Adalar’ın bu önemli müzesi, farklı coğrafyaların kültürleri hakkında bilgiler veren eserleri de bünyesinde barındırıyor.

İstanbul’un Adalar ilçesine bağlı Büyükada sınırları içerisinde yer alan Adalar Müzesi, Aya Nikola Mevkiinde konumlanıyor. ‘Kent Müzesi’ kategorisinde şehrin en çok ziyaretçi çeken müzeleri arasında ilk sıralarda gelen Adalar Müzesi, 10 Eylül 2010 tarihinden bu yana ziyaretçilerini ağırlıyor.

Kurucusu Adalar Vakfı (Adalar Belediyesi’ne bağlı), yöneticisinin Halim Bulutoğlu, Küratörünün ise Deniz Koç olduğu Adalar Müzesi; Büyükada’nın güney kesiminde yer alıyor. Adanın en eski yerleşim yerlerinden biri olarak bilinen Aya Nikola bölgesinde kurulan Adalar Müzesi, Adalar’ın tüm kültürel ve doğal güzelliklerini günışığına çıkarıyor.

Temel misyonunun yanı sıra Prens Adaları’na ilgiyi artırmanın da amaçları arasında olduğu Adalar Müzesi, nüfus ve yüzölçümü bakımından Adalar’ın en büyüğü olan Büyükada’nın en çok ziyaretçi çeken yerlerinden de biridir. Büyükada’da Çınar Müze Alanı (açık hava sergileri) ve Aya Nikola Hangar Müze Alanı (sürekli sergi) olmak üzere toplamda iki farklı sergi mekanının olduğu Adalar Müzesi’nin sürekli sergilerinin kategorilerinden bazıları ise şöyle: Kronoloji, 10 dakikada Prens Adaları, Adalar’ın Doğası, İlk Yerleşimler, Spor, Müzik, Adalılar, Adalar’ın Sesleri ve Gelecek Senaryoları.

Adalar MüzesiAdalar MüzesiAdalar Müzesi

Yorumlar

 • buseats2
  11.11.2022 07:42

  müzeyi gezmek ilginçti ve bilgilendiriciydi

 • baitpmot
  11.07.2023 15:13

  Müze 10.30’da açılıyor erken gittiğim için giremedim. Hemen yakınında Reşat Nuri Güntekin’in evi ve yine çevresinde Beltur bahçesi var. Beğendim 👌

 • samet
  24.09.2023 14:41

  Adalar gidip müzeyi görmemek olmaz :)

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota