Abdülbaki Paşa Kütüphanesi

Abdülbaki Paşa Kütüphanesi

22.02.2021 00:18


Bir diğer adı ile ‘Abdülbaki Paşa Darülkurrası’, Sultan I. Ahmed döneminde defterdar olan Abdülbaki Paşa’nın yaptırdığı eşsiz bir yapı. Klasik Osmanlı üslubunu en güzel şekilde yansıtan ve günümüze kadar ulaşmayı başaran bu tarihi yapı, kare planlı ve kubbeli olmakla birlikte kesme küfeki taşından inşa edilmesi de apayrı bir göz zevki yaşatıyor.

Aynı zamanda Sultanahmed Camii’nin de mimarı olan Sedefkar Mehmed Ağa’ya kendisi için türbe olarak planlamasını isteyen Abdülbaki Paşa, türbenin Merkez Efendi’nin türbesinden daha büyük olması nedeniyle yapının ‘Darülkurra’ yani Kur’an-ı Kerim eğitimi yapılan yer olarak hizmet vermesinde karar kılmış.

Kabrinin darülkurranın bahçesine hazırlatıldığı ve geçmişten bugüne sıbyan mektebi, depo, 1970’lerde çocuk kütüphanesi gibi amaçlar için kullanılan Abdülbaki Paşa Kütüphanesi, bugün itibarıyla Zeytinburnu Belediyesi’nin öncülüğünde kültürel etkinliklere ev sahipliği yapan bir yer olarak kullanılmaktadır.

Kurşun kaplama bir kubbe ile örtülü olan Abdülbaki Paşa Kütüphanesi’nin alt sırasında mermer söve ile çerçevelenmiş dikdörtgen pencereler bulunur. Bu dikdörtgen yapılı pencerelerin hemen üstünde ise alçı revzenli ve sivri kemerli tepe pencereleri vardır.

Net hazire alanı 35, net mezarlık alanı 34, net avlu alanı 26 ve kubbe altı iç kullanım alanı da 66 metrekarelik bir alana yayılan Abdülbaki Paşa Kütüphanesi toplamda 202 metrekarelik bir alanı kapsıyor.

Mermer levhada yazılana göre inşa tarihinin 1608 olduğu Abdülbaki Paşa Kütüphanesi, müstakil kubbeli bir yapıya sahip olmakla birlikte girişte ziyaretçilerini duvar dibine yerleştirilmiş sedirli oturma düzeni ile karşılamaktadır. Çeşitli müzik dinletilerinin de gerçekleştiği Abdülbaki Paşa Kütüphanesi, geçmişi ve manevi iklimi ile müthiş bir ahenk yakalayarak gelenlere sıra dışı bir deneyim yaşatıyor.

Abdülbaki Paşa KütüphanesiAbdülbaki Paşa KütüphanesiAbdülbaki Paşa KütüphanesiAbdülbaki Paşa Kütüphanesi

Yorumlar

 • kargidanecee
  11.11.2022 07:08

  Merkezefendi cami ve çevresini gezdikten sonra biraz soluklanmak için uğramıştık. Zeytinburnu Belediyesi’nin ziyaretçilere ücretsiz çay ikramı var. Küçük hoş bir mekan.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler