Titus Kaya Tüneli - GeziBilen

Titus Kaya Tüneli

Titus Kaya Tüneli

Medeniyetler şehri Hatay, asırlar öncesindeki Roma İmparatorluğu hakimiyetini, geçmişe dair çarpıcı detaylar eşliğinde günümüze taşıyor. Bu noktada belki de bölgedeki en ilginç ve çağına göre inovatif yapıların başında Titus Kaya Tüneli geliyor. Titus Kaya Tüneli için çağının ilerisinde bir mühendislik ürünü demek yanlış olmaz. 2 bin yılı aşkın zaman önce bölgede gelişen bir antik kenti olan Antakya'nın 35 kilometre batısındaki Seleucia Pieira'nın liman bölgesinin, çevresindeki yükseltilerden inen ve zarara yol açan sel sularından korunması için planlandı bu tünel. Kayalar delindi, tonlarca malzeme yüklenip taşındı ve en nihayetinde yaklaşık 1 km uzunluk ve 6 metre genişliğe sahip inanması güç bir oyuk meydana getirildi. Ticaretin devamlılığına yönelik şaşırtıcı bir çabanın ürünüydü Titus Kaya Tüneli. Roma İmparatoru Vespasian'un Halefi Titus tarafından yaptırılan ve onun adını alan tarihi tünel, günümüzde ziyaret edilebiliyor. Hayret verici tarihi oyuğun içinde yürünebiliyor. Kaygan ve ıslak zemin nedeniyle uygun ayakkabılarla gidilmesi önerilir. Tarihi Titus Tüneli, yaz-kış belirli saatler dahilinde ziyaret edilebiliyor. Genellikle akşam karanlığından önce ziyarete kapatıldığını da belirtelim. İyi keşifler!

Titus Kaya TüneliTitus Kaya TüneliTitus Kaya TüneliTitus Kaya Tüneli

Yorumlar

 • muratty
  05.07.2022 06:51

  Tünele giden yol mis kokulu ağaçlarla dolu. Harika manzaralardan geçip tünele ulaşıyorsunuz Çok Çok Güzel :):):)

 • pelinakgl
  29.08.2022 07:52

  Kesinlikle farklı bir yapı. Samandağ ilçe merkezinde ve sahile yakın bir konumda olduğu için ulaşımı oldukça kolay. Müze kart ile giriş yapabiliyorsunuz. Tünel başlamadan önce küçük kemerli köprü var ve güzel fotoğraflar çekebileceğiniz bir yapı. Tünelin içerisinden azda olsa şu akıyor ve yer yer bastığınız bölümler kaygan olabiliyor. Dikkat etmenizde fayda var.

 • cemmelih
  03.11.2022 12:55

  İlk defa ağaçların arasından bir mağaraya giriş yaptım çok etkileyici ve güzel kokulu bir girişi var…

 • buseats2
  22.09.2022 06:26

  Titus tüneli ve Beşikli Mağara, Samandağ ilçesinde, Samandağ plajının hemen yanında yer alıyor. Görülmesi gereken ilginç bir yer. Ören yerine giriş yaptıktan sonra yürüyorsunuz. Arada dinlenme yerleri var ve hatta portakal suyu ve yöresel ürünler satılan bir kaç nokta var.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota