Sarı Selim Cami (II. Selim Camii) - GeziBilen

Sarı Selim Cami (II. Selim Camii)

Sarı Selim Cami (II. Selim Camii)

Hatay’ın simge yapılarından biri olan Sarı Selim Camii, şehrin Payas ilçesinde konumlanır. Caminin dış kısmındaki son cemaat yeri denen bölümde yedi revak bulunur. Ancak günümüzdeki revaklar aslına uygun olarak sonradan yapılmış. Osmanlı camilerinin ilk dönemlerinde görülen ters T planına sahip olan Sarı Selim Camii’nin avlusunda her biri birer pencereye sahip 18 odadan oluşan kapalı bir yapı yer alır. Bu odaların eğitim amaçlı kullanıldığı sanılır. Şimdiye kadar herhangi bir yıkım görmeyerek yüzyıllar sonra bile tarihi atmosferini yaşatan tek minaresi ve avluda bulunan asırlık zeytin ağacı da ilgi çekici öğeleri arasında sayılabilir. Hoş bir çevre düzenlemesine sahip olan caminin ferah iç mekanında süslemeler ve kuvvetli aydınlatma özellikleri söz konusu. Dini ibadete açık olan Sarı Selim Camii, tarih boyunca birçok kez zarar görmesine karşın bölgede gördüğü önem neticesinde her seferinde onarılmış. Asırlardır ayakta duran caminin hiçbir zaman kapatılmadığı da diğer öne çıkan detayları arasında. Hatay’daki bu tarihi camiye ziyarette bulunabilir, manevi açıdan güçlü atmosferi altında dini ibadet gerçekleştirebilirsiniz.

Sarı Selim Cami (II. Selim Camii)Sarı Selim Cami (II. Selim Camii)Sarı Selim Cami (II. Selim Camii)Sarı Selim Cami (II. Selim Camii)

Yorumlar

 • cemmelih
  03.11.2022 11:01

  Payas Kalesini görmek için geldik ama benim dikkatimi daha çok 2.Selim Camii çekti. İçi dışı avlusu pırıl pırıldı

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota