Hatay Arkeoloji Müzesi

Hatay Arkeoloji Müzesi

Hatay Arkeoloji Müzesi

Dünyanın en büyük mozaik koleksiyonuna sahip Hatay Arkeoloji Müzesi, binlerce yıllık insanlık tarihine ışık tutan Türkiye’nin en önemli müzelerindendir. Mezopotamya ile Kenan Bölgesi’nin tam ortasında yer alan Hatay’ın yerleşik hayata geçen medeniyetlerinin tarihi milattan önce 4 bin yılına kadar uzanır. Şehrin kültürel zenginliğinin geçmişi ve köklü tarihine ışık tutmak adına 1932 yılında Chicago Üniversitesi burada kazı çalışmaları başlatır ve pek çok arkeolojik araştırmanın da böylelikle öncüsü olur. Zaman içerisinde pek çok arkeolojik kazı yapılır ve sayısız esere ulaşılır. Mozaik sanatının başladığı yer olarak gösterilen Hatay şehrindeki Hatay Arkeoloji Müzesi, tüm dünyadaki en büyük mozaik koleksiyonuna sahip müzedir. Yalnızca mozaiklerin 3 bin metrekarelik alanda sergilendiği müzedeki eserler görenleri kendine hayran bırakır. Şehre gelenlerin görmeden dönmediği durakların başında gelen yer toplamda 10 bin 700 metrekarelik devasa alanıyla göz doldurur. Genellikle Roma dönemine ait eserlerin olduğu Hatay Arkeoloji Müzesi’nde Üçağızlı Mağara Canlandırması, Amik Ovası Höyük eserleri, mozaikler, Antakya’nın kuruluşu, lahitler, Orta Çağ Dönemi ve dinlerinden günümüze ulaşan eserler sergilenir.

Hatay Arkeoloji MüzesiHatay Arkeoloji MüzesiHatay Arkeoloji MüzesiHatay Arkeoloji Müzesi

Yorumlar

 • caglaacetin
  11.08.2022 07:27

  Dolu dolu hikayelere sahip moziklerin, heykelleri ve lahitlerin sergilendiği güzel ve büyük bir müze. Özellikle Suppiluliuma heykeli dikkatimi çekti

 • pelinakgl
  29.08.2022 07:57

  Bir çok müze gezmiş olabilirim ama bu müzeden ayrı bir hayranlık ile ayrıldım. Her şey harikaydı. Sadece etrafa bakınarak gezmeniz bile bir saat sürer. Eğer inceleyerek ve zevk alarak gezmek isterseniz en az 2 saat ayırmanızı tavsiye ederim.

 • cemmelih
  03.11.2022 12:49

  Kesinlikle görülmesi anlaşılması ve hissedilmesi gereken bir müze. Her bölüm çok güzel.O bölgenin çağlar boyu geçirdiği evreler ince ince dokunmuş.Düzenlenmesi ferahlığı ve korunması da çok güzel.Tarihi eserler mozaikler ise muhteşem

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler