Habib-i Neccar Camii - GeziBilen

Habib-i Neccar Camii

Habib-i Neccar Camii

Türkiye’nin en eski camisi olan Habib-i Neccar Camii, milattan sonra 638 yılından bu yana tüm ihtişamını korur ve hala ibadete açıktır.

Hatay, binlerce yıllık tarihinde tüm semavi dinlere ev sahipliği yapar. Jeopolitik konumu itibariyle de devletlerin bulunmaz Hint kumaşı niteliğinde olan şehir defalarca savaş ve işgale tanıklık eder. İslamiyet dinini yaymak için Anadolu topraklarına girmeyi hedefleyen Müslümanlar milattan sonra 638 yılında Hatay’ı alır ve aynı yıl Habib-i Neccar Camii’ni yaptırır. Bugünün Türkiye Cumhuriyeti Devleti topraklarında bulunan ilk cami unvanına sahip yapı aynı zamanda Hz. İsa’nın havarilerine ilk inanan ve Hıristiyanlık dinini savunurken öldürülen bir Antakyalı neccarın (marangoz) adını taşır. Tarihi, dini ve sosyolojik önemi bakımından Türkiye’nin en nadide eserlerinden biri olan Habib-i Neccar Camii, tıpkı bulundukları şehir gibi semavi dinleri birleştiren bir yapıya sahiptir. Caminin kuzeydoğu yönünde Habib-i Neccar’ın ve Şem’un Safa’nın, girişinde ise Yuhanna ve Pavlos’un türbeleri bulunur. Etrafı medrese odalarla çevrili olan türbelerin yanında bulunan avlu ise 19’uncu yüzyıl eseridir.

Habib-i Neccar CamiiHabib-i Neccar CamiiHabib-i Neccar CamiiHabib-i Neccar Camii

Yorumlar

 • x7WLVAEK
  25.03.2023 15:48

  Gitti güzelim cami koruyamadık

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota