Bakras Kalesi - GeziBilen

Bakras Kalesi

Bakras Kalesi

Bu şehirde keşfedilmeyi bekleyen güzelliklerin belki de başında gelen Bakras Kalesi, tarihi ve hakkındaki rivayetleriyle görenleri kendine hayran bırakır. Bakras Kalesi, 10’uncu yüzyıldan kaldığı tahmin edilen, Hatay’ın en eski eserlerinden biridir. Kale hakkındaki rivayetlerden en çok bilineni şu şekildedir: Yaz mevsimini İskenderun-Arsuz arasında kalan Gülcihan bölgesinde geçiren Ammuri Kralı Dakianus, kalenin bulunduğu dik yamaçlardan geçerek Suriye’deki evine dönerken çok sevdiği eşi atından düşer ve burada can verir. Onun ne kendi ne de başka biri tarafından unutulmaması, anısının sonsuza kadar yaşamasını isteyen Dakianus da atın tökezlediği yere büyük bir kale inşa ettirir. Bakras Kalesi’yle ilgili bilinen ilk resmi tarihi olay, Haçlıların 1183’te Salahaddin Eyyübi’ye kaleyi teslim ettiğidir. Bir süre geçtikten sonra ise Eyyübi’nin kumandanı Alemüddin Süleyman bin Candar 1191 yılında burayı yıktırır. Kalenin yıkıldığını öğrenen Ermeniler bölgeyi işgal eder ve bugünkü Bakras Kalesi’ni yaptırır. Binlerce yıllık tarihinde Memluklular ile Osmanlı arasındaki çekişmelere de sahne olan kale, Yavuz Sultan Selim tarafından 1516’da alınır. Kale bu dönemden sonra ülke sınırlarından uzak bir iç kale olur. Herhangi stratejik önemi de kalmayan yapı zamanla terk edilir. Bugün Hatay’ın en çok görülesi yerlerinden biri olarak kabul edilen Bakras Kalesi, duruşundaki ihtişamla tüm misafirlerine Anadolu’nun, Kenan Bölgesi’nin ve Mezopotamya’nın tarihini fısıldar.

Bakras KalesiBakras KalesiBakras KalesiBakras Kalesi

Yorumlar

 • cemmelih
  03.11.2022 11:12

  Kale çok güzel ama maalesef Hataydaki diğer kaleler gibi bakımsız ama görmeye değer ana yola çok yakın arabanızla rahatça gidebilirsiniz …

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota