Aziz (Paul) Pavlus Ortodoks Kilisesi - GeziBilen

Aziz (Paul) Pavlus Ortodoks Kilisesi

Aziz (Paul) Pavlus Ortodoks Kilisesi

Semavi dinlerin birleştiği yer olarak bilinen Hatay’da yer alan 19’uncu yüzyıl yapısı, şehrin en dikkat çekici eserlerindendir. Binlerce yıllık tarihine sayısız medeniyet ve kültür sığdıran Hatay, özellikle üç semavi dinin birleştiği yer olarak bilinir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti topraklarına en son katılan şehir, ilk Hristiyanların yaşadığı yerleşkelerin de başında gelir. Yıllar boyunca sayısız kere gelişen ve çok büyük depremlerle yıkılan şehirdeki en ihtişamlı yapılardan biri de Aziz (Paul) Pavlus Ortodoks Kilisesi’dir. Kilisenin yapımına 1860 yılında başlanır. İlk 10 yıl içerisinde tamamlanan ve halkın ibadetine açılan kilise, 3 Nisan 1872’de meydana gelen 7.2 richter ölçeğindeki depremle yerle bir olur. 80 bine varan can kaybının yaşandığı bu büyük depremde şehirde neredeyse taş taş üstünde kalmaz. Artçı sarsıntıları da uzun süreli olduğundan şehir kısa sürede toparlanamaz. 19’uncu yüzyılın sonlarında yıkılan yapının bulunduğu yere yeniden kilise inşası başlar. 1900’lerin başında açılan Aziz (Paul) Pavlus Ortodoks Kilisesi şehrin yeniden ayağa kalkışının simgelerinden biri olur. Dikdörtgen planı, görkemli çan kulesi ve revaklarla çevrili avlusuyla muazzam bir ihtişama sahip olan kilise, şehre gelen yerli ve yabancı tüm turistlerin de uğrak mekanıdır.

Aziz (Paul) Pavlus Ortodoks KilisesiAziz (Paul) Pavlus Ortodoks KilisesiAziz (Paul) Pavlus Ortodoks Kilisesi

Yorumlar

 • cemmelih
  03.11.2022 11:39

  Üç Semavi Dininin birleştiği bir yer olarak bilinen Antakya'daki bu kilisenin yapımına XIX. yüzyılın sonlarında başlanmış ve 1900'de ibadete açılmıştır.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota