Zincirli Bedesten - GeziBilen

Zincirli Bedesten

Zincirli Bedesten

Anadolu kültüründe bedestenler alışverişin odak noktası olarak kabul görür. Bu üzeri kapalı ve uzun çarşılar her dönemde büyük bir ilgi görür. Hem mimari açıdan hem de tarihi açıdan bedestenlerin günümüze ulaşması heyecan vericidir. Gaziantep şehrinde yer alan Zincirli Bedesten, bugüne dek bir şekilde dokusunu koruyarak ulaşan bedestenler arasındadır. Gaziantep şehrinde şu anda bu başarıyı gösteren bedesten sayısı sadece ikidir. Zincirli Bedesten dışında, bir de Kemikli Bedesten bu bağlamda değerlendirilebilir. Zincirli Bedesten 18’inci yüzyılın hemen başında inşa edilir. O dönem Darendeli Hüseyin Paşa, bu bedestenin yapımında rol oynar. Yöre halkı bu mekandan Kara Basamaklı Bedesteni şeklinde bahseder. Diğer yandan kasaplara belli bir süre ev sahipliği yapmasından dolayı ‘Et Hali’ biçiminde de anılır. Vakıflar Müdürlüğü, yakın zaman önce burayı restore eder. Bu restorasyondan sonra 73 dükkan, kullanımına hazır hale getirilir. Daha da önemlisi hak ettiği o otantik atmosfere kavuşturulur. Mekanın toplamda beş ayrı giriş kapısı bulunur. Güney tarafındaki büyük kapının hemen üzerinde bugüne ulaşan bir kitabe yer alır. Bu kitabenin yazarı Kusuri’dir. Kusuri o dönemin oldukça ünlü bir saz şairi olarak bilinir. Kendisinin bir dörtlüğüne bu alanda yer verilir. Zincirli Bedesten, Kunduracılar Çarşısı’nda yer alır. İki katlı olan tarihi mekan, özellikle yabancı turistler için epey ilgi uyandıran bir yerdir. 1957 senesinde buranın bir bölümü, ne yazık ki oluşan büyük bir yangın sonrası yok olur. O dönem bedestenin bazı kısımları adliye olarak değerlendirilir. Yangında bu kısımlar da ciddi anlamda zarar görür. Bugün gerek baharatçılar gerekse de turistik eşya satıcıların yoğunluk kazandığı bir bedesten durumundadır.

Zincirli BedestenZincirli BedestenZincirli Bedesten

Yorumlar

 • ahmetyaylacii
  21.09.2022 09:07

  Antep’e gelipte burayı görmeden gitmek olmaz. Bu tarihi doku gerek esnafıyla, gerek zanaatkarları ile gerek de emekçileri ile saygıyı hak ediyor. İçeride ziyaretçileri kültür ve emek ziyafeti bekliyor.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota