Zeugma Belkıs Antik Kent

Zeugma Belkıs Antik Kent

22.02.2021 00:18


Zeugma Belkıs Antik Kent, Gaziantep turizmi için çok önemli bir değere sahiptir. Nizip ilçesinin içinde yer alan antik kent, tepeler üstüne kuruludur. I. Selevkos Nikatör’ün öncülüğünde, milattan önce 300 yılında büyük bir kent kurulur. Bu kent için ‘Fırat’ın Silifkesi’ şeklinde bir ifade kullanılır. Kentin hemen karşısına da ‘Apama’ isminde yeni bir kent kurar. Nikatör eşinden dolayı kente bu adı verir. İki kenti bağlamak amacıyla da bir köprü kurar. Apama kentinin adı zamanla ‘Zeugma’ olarak değiştirilir. Zeugma sözcüğü o dönem geçit-köprü anlamında kullanılır. Özellikle Roma zamanında burası en parlak günlerini geçirir. Milattan sonra 256 senesinde Zeugma ele geçirilir ve yıkılır. Zeugma o istiladan sonra ne yazık ki eski ihtişamına bir türlü ulaşamaz. Zeugma kenti, Roma’nın egemen olduğu dönemde sanat kulvarında müthiş bir ilerleme kaydeder. Özellikle de lüks mimari eserleri süsleyen mozaik örnekler ile ön plana çıkarlar. Bugün bölgede yapılan kazı çalışmalarında bu mozaik örneklerine sıklıkla rastlanılır. Zeugma zaten ‘mozaik kenti’ olarak anılır. Zeugma kazılarında çıkarılan mozaikler, Gaziantep şehrine bir rekor kazandırır. Aynı kazılarda aynı zamanda ‘Bulla’ adı verilen mühür baskılar da önemli bir yere sahiptir. Zeugma Belkıs Antik Kenti, 20 bin dönümlük dev bir alan üzerine konuşlanır. Kent, Fırat Nehri’ne adeta komşu durumundadır. Burası hem askeri hem de ticari anlamda çok stratejik bir konumda yer alır. Bu sayede tarihin her safhasında buraya büyük bir önem atfedilir. Zeugma Antik Kenti, en parlak olduğu dönemlerde 80 bin civarında bir nüfusa ulaşır. Nizip’te Belkıs Mahallesi içinde yer alan Zeugma Antik Kenti’ne gitmek için toplu ulaşım seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Zeugma Belkıs Antik KentZeugma Belkıs Antik KentZeugma Belkıs Antik KentZeugma Belkıs Antik Kent

Yorumlar

 • trakyal39
  24.05.2022 21:57

  her zaman merak ettiğim bir muzeydi ,beklentim çok yüksekti bunu tam karşılamadı özellikle çingene kızı ama yine del ,dünya gözüyle mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

 • gulleribrahimm
  30.12.2022 13:25

  Biraz merkeze uzak, Fırat Nehri yanında havası mükemmel, gezebileceğiniz büyük bir platform içinde tek bir alan var.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler