Şeyh Kasteli - GeziBilen

Şeyh Kasteli

Şeyh Kasteli

Gaziantep şehrinde yer alan kasteller hem tarihi hem de kültürel özelliklerinden dolayı oldukça önemlidir. Şehrin su mimarisinde özel bir yerde duran bu kasteller, Gaziantep’e özgüdür. Yani Anadolu Türk mimarisi kapsamında başka bir şehirde örneğine rastlanılmaz. Kastellerin yapılış amacı yöre halkının su ihtiyacını karşılamaktır. Bu ilginç mimari yapıda su ihtiyacını karşılamak için livaslardan faydalanılır. Kasteller o dönem şehrin ortak kullanımına sunulur. Şehirde farklı devirlere ait kasteller söz konusudur. Kasteller yapı olarak birleşik kaplar ilkesine dayalıdır. Tüm kasteller su kanallarıyla birbirine bağlı durumdadır. Belli yerlerinde herkese açık olan ücretsiz yıkama alanları bulunur. Gaziantep’te çok fazla kastel örneğine rastlamak mümkün olsa da bunların bazıları özel olarak ön plana çıkar. Şeyh Kasteli’ne bu bağlamda özel bir parantez açmamız mümkündür. Diğer kasteller arasında İhsan Bey Kasteli, Pişirici Kasteli, İmam-ı Gazali Kasteli, Kozluca Kasteli sıralanabilir. Şeyh Kasteli zaman zaman ‘Şeyh Kasteli’ olarak da anılır. Aktarılan resmi bilgilere göre Şeyh Kasteli 1563 senesinde inşa edilir. Burası şehrin en kıymetli külliye yapılarından da biri olarak kabul görür. Kastel, bu külliyenin içinde bulunur. Avlu kısmından küçük bir merdiven sayesinde kastele inmek mümkündür. Her iki yön üzerinden de kastele inilebilir. Burası günümüzde abdest almak ya da dinlenmek için kullanılır. Kastelin giriş kısmında iki tane kare biçiminde havuz yer alır. Havuzda bugün su akıntısı yoktur ve bu nedenle de üstü açık durumdadır. Ayrıca bağımsız su kanalları da bu noktada yer alır. Avlunun doğu ucunda yer alan Şeyh Kasteli, yer altında bulunan kesteller sınıfına dahildir. Şehirde yer alan kastellerin tümü elbette bu şekilde yer altında değildir. Kastelin tam orta bölümüne L harfini andıran bir ayak bulunur.

Şeyh KasteliŞeyh KasteliŞeyh KasteliŞeyh Kasteli

Yorumlar

 • sudekilic
  06.10.2022 05:19

  Orijinal eski çağlardan şu geliş ve gidiş yerleri korunmuş.. hayranlık uyandıran bir yapı, başka şehirlerde benzeri yok.. ayrıca müze ücretsiz..

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota