Şehitler Abidesi

Şehitler Abidesi

22.02.2021 00:18


Gaziantep, Türkiye’nin yakın tarihinde çok önemli bir yerde durur. Fransız işgaline karşı yoğun bir direniş gösteren ve neticede ‘Gazi’ unvanını almaya hak kazanan bu özel şehir, ciddi bedeller öder. Topraklarında çok sayıda şehidin kanı bulunan Gaziantep, bu günleri unutturmamak adına çok özel mekanlar inşa eder. Şehitler Abidesi bu bağlamda değerlendirilebilecek yerler arasındadır. Antep savunmasında binlerce kişinin şehit olduğu Gaziantep, bu harika abide sayesinde o mücadelenin anılarını yaşatır. Kurtuluş Savaşı’nda bu bölge Arıburnu Cephesi olarak geçer. Burada şehit düşen 6 bin 317 kişi için Çınarlı Camii’nin üzerine sade bir anıt yapılır. Tam olarak Atatürk Bulvarı’nda yer alan abide, 1935 senesinde açılır. Gaziantep şehrinde böyle görkemli bir abidenin yapılması, halkta o dönem büyük bir coşkuyla karşılanır. O dönem Şehitler Abidesi için özel bir komisyon dahi kurulur. Bugün Şehitler Abidesi’nin bazı bölümleri restorasyondan geçirilir. Duvar kısımlarında özellikle Kurtuluş Savaşı’na dair bazı resimler ve yazılar eklenir. Gaziantep şehrinde Cumhuriyet’in ilanında sonra bir toparlanma süreci gerçekleşir ancak şehirde yaşanan acılar uzunca bir süre unutulmaz. Şehitleri ölümsüz kılacak bu abide biraz olsun yüreklere su serper. Abide, şehirdeki o büyük mücadeleye yaraşır düzeydedir. Gaziantep Şehitler Abidesi, bir anlamda şehrin ilk modern yapısı olarak da değerlendirilebilir. Abide o dönem İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’nden Sırrı Bilen tarafından inşa edilir. Buranın maddi açıdan zor koşullar altında yapıldığı bilinir. Hatta sadece bu nedenle belli bir süre yapımı durmak zorunda kalır. Abideye maddi açıdan destek olması adına pek çok etkinlik gerçekleşir. O dönem oynanan müsamerelerin bilet gelirleri doğrudan bu anıta aktarılır. Uzun süre beklenen Şehitler Abidesi, oldukça görkemli bir açılış törenine sahne olur. Şahinbey’de yer alan abideyi dilediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.
Şehitler AbidesiŞehitler AbidesiŞehitler AbidesiŞehitler Abidesi

Yorumlar

 • rumeysacakmakk
  08.08.2022 08:17

  Yeşilsuda bulunan yer alan Gazi şehir Gaziantep in şehitleri için yapılan abide. Altında şehitlik ve çınarlı camii bulunmaktadır.

 • sudekilic
  06.10.2022 05:17

  Şehitler abidesi gaziantepin en güzel yerlerinden birisi hem tarihi yerler hem alışveriş yerlerinin olduğu güzel gezi yeri😊

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler