Şahinbey Milli Mücadele Müzesi - GeziBilen

Şahinbey Milli Mücadele Müzesi

Şahinbey Milli Mücadele Müzesi

Bir şehre ‘Gazi’ unvanını kazandıran mücadelenin tüm süreçlerini en ince ayrıntısına kadar anlatan Şahinbey Milli Mücadele Müzesi, tüm ziyaretçilerini bir zaman yolculuğuna çıkarır. Osmanlı İmparatorluğu, I. Dünya Savaşı’nda mağlup olunca yoğun bir işgale maruz kalmıştır. Dört bir yanında gerçekleşen işgallerden Anadolu’nun günümüzdeki Suriye’ye yakın tarihi şehri Antep de oldukça etkilenmiş ve uzun süreli zor zamanlar geçirmiştir. Bununla birlikte Kasım 1919’da Fransızlar tarafından işgal edilen şehirde 2 ay sonra, 21 Ocak 1920’den itibaren direniş başlamış ve eşi benzerine az rastlanan mücadele bugün tarih sayfalarında yerini almıştır. Kurtuluş Savaşı kapsamında Fransızlar ve İngilizlere karşı bir yılı aşkın süreyle devam eden mücadelenin ardından şehir işgal altından kurtarılmış ve Antep ‘Gazi’ unvanını almıştır. İşte bu mücadeleyi tüm yönleri ile konu edinen Şahinbey Milli Mücadele Müzesi, şehrin manevi ve kültürel öneme sahip lokasyonlarının başında geliyor. Tarihi bir binanın müze olarak düzenlenmesi Şahinbey Milli Mücadele Müzesi’nin esasını oluşturur. 12 odası bulunan müze kapsamında, yönlendirmeler ve sistematik tasarım öne çıkar. Şehrin kurtuluşunun kronolojik sırayla anlatımı ise altı çizilen unsurdur. Anlatımda mumdan yapılmış mankenlerle canlandırmalar yapılan müzede ayrıca tüfekler, tabancalar, kılıçlar ve daha birçok silah çeşidi incelenebilir. Ek olarak savaş yıllarına ışık tutan birçok eşya ve belge de görülebilir. Ücretsiz olarak her gün 09:00-18:00 saatleri arasında gezilebilen müze, Gaziantep’teki çarpıcı tarihi hazinelerden biridir.

Şahinbey Milli Mücadele MüzesiŞahinbey Milli Mücadele MüzesiŞahinbey Milli Mücadele MüzesiŞahinbey Milli Mücadele Müzesi

Yorumlar

 • emiresltn
  20.03.2022 13:30

  çok çok çok güzel bir müze gerçekten seslendirme bal mumundan yapılmış güzel bir müze 🙏🏻

 • gulleribrahimm
  30.12.2022 13:34

  Beklediğimden daha etkileyiciydi. Giriş ücretsiz, gayet temiz bir mekan ve iyi bir müzecilik örneği olarak düzenlenmiş.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota