Muhittin Eldemir Kutnu Kültür ve Sanat Evi - GeziBilen

Muhittin Eldemir Kutnu Kültür ve Sanat Evi

Muhittin Eldemir Kutnu Kültür ve Sanat Evi

Gaziantep’in kendine has değerlerinden biri de kutnu adı verilen kumaştır ve bu kumaş için hazırlanmış olan Muhittin Eldemir Kutnu Kültür ve Sanat Evi de bu alandaki en önemli yerdir. Kutnu denilen kumaş aslında ham ipek ve pamuk karışımından meydana getirilir. Bir kültüre dönüşmüş kutnunun kullanım ve üretimini yaygınlaştırmak, kutnuyu Türkiye’ye ve dünyaya tanıtmak amacıyla bir sanat ve kültür evi kurma konusundaki ilhamı ise Muhittin Eldemir vermiştir. Peki, kimdir Eldemir? Muhittin Eldemir, bir kutnu kumaşı ustasıdır ve mesleğini çıraklık yıllarından itibaren babası Cevdet Eldemir’den öğrenmiştir. Babasının vefatı üzerine mesleği ve kumaş türünü geniş kesimlere duyurma faaliyetlerine girişmiş olan Eldemir, sergilere, defilelere katılmış, geniş kesimler tarafından kutnu kumaşının duyulmasında rol üstlenmiştir. Hatta dünyaca ünlü Londra Moda Haftası’na dahi konu olan kutnu kumaşının çeşitli örnekleri, böylelikle Gaziantep’te açılan kültür ve sanat evinde bir araya getirilerek sergilenmeye başlanmıştır. Muhittin Eldemir’in babası Cevdet Eldemir’in adının verildiği yapı, günümüzde yoğun çaba neticesinde eskisine göre daha fazla ilgi ve talep gören kutnu kumaşının sonraki nesiller tarafında bilinmesini, tanınmasını esas alır. Gaziantep’teki ilginç turistik mekanlardan biri olan Cevdet Eldemir Kutnu Kültür ve Sanat Evi’nde sanatın icra edildiği tarihi makineler, renk renk kumaşlar ve çeşitli araç gereç görenleri etkisi altına alır.

Muhittin Eldemir Kutnu Kültür ve Sanat EviMuhittin Eldemir Kutnu Kültür ve Sanat EviMuhittin Eldemir Kutnu Kültür ve Sanat Evi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota