Kozanlı Camii

Kozanlı Camii

22.02.2021 00:18


Gaziantep sınırları içinde yer alan Kozanlı Camii’nin bugüne ulaşan bir kitabesi yoktur. Bu nedenle yapım yılına dair kesin bir kanıttan söz etmek zordur ancak o dönemin mahkeme sicilleri 1647 senesini işaret eder. Kozanlı Camii, o yıllarda resmi kayıtlarda mescit olarak geçer. Kozanlı Mahallesi üzerinde yer alan tarihi caminin banisi Ali Bey’dir. Caminin planı dikdörtgen planlıdır ve yapımında düzgün kesme taşlar tercih edilir. Orta bölümde yer alan iki taş ayak sayesinde altı ayrı bölüme ayrılır. Bölümlerin her birinde çapraz tonozlar dikkat çeker. Son cemaat yeri olarak bilinen kısımda sivri kemerler görülür. Kozanlı Camii’nin son cemaat yeri düz tavalı olarak tasarlanır. Bu alana girmenizi sağlayan kapıda şehre özgü siyah beyaz taşlar görülür. Mihrap kısmı sivri kemerlidir ve mukarnaslı bir nişi anımsatır. Minare bölümü ise görece kısa ancak kalın bir yapıya sahiptir. Bu alan bodur ve burmalı olarak tanımlanabilir. Estetik açıdan pek hoş durmadığı için bir zaman sonra mukarnaslı bir şerit sayesinde bu kalınlık bir nebze olsun hafifletilir. Minareye doğrudan caminin içinden girilir. Burada yivli süslemelerin yoğun şekilde tercih edildiğine tanıklık edebilirsiniz. Kozanlı Camii, 1688 senesinde mescitten camiye dönüştürülür. Bu cami halk arasında ‘Kozanoğlu Camii’ olarak da tanınır. Cami kıbleye paralel olmak üzere iki ayrı bölümden oluşur. Ahşap bir yapı, kadınlar mahfilinin sınırlarını çizer. Bu bölüm camiye sonradan dahil edilir. Caminin şerefe korkulukları taş levhalardan oluşur. Yakın zaman önce ne yazık ki belirsiz bazı şahıslar tarafından cami ateşe verilir. Bu yangında caminin belli bölümleri zarar görür. Kozanlı Camii, 2007 senesinde önemli bir restorasyondan geçirir. Bu restorasyon sürecini doğrudan Vakıflar Müdürlüğü üstlenir. Tarihi cami bugün hala ibadete açık durumdadır.
Kozanlı CamiiKozanlı CamiiKozanlı CamiiKozanlı Camii

Yorumlar

 • rumeysacakmakk
  08.08.2022 08:07

  Kozanlı mahallesinde bulunan ve yapımı 17.yy dayanan tarihi camilermizden. Yakınında da kurtuluş camii ve ömer ersoy kültür merkezi bulunmakta.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler