Kendirli Gazi Kültür Merkezi - GeziBilen

Kendirli Gazi Kültür Merkezi

Kendirli Gazi Kültür Merkezi

Kendirli Gazi Kültür Merkezi, Gaziantep şehrine kazandırılan en önemli kültürel miraslar arasındadır. Tarihi bina yöre halkı için oldukça değerlidir. 1930’lu yıllarda burası ‘Halk Evi’ olarak adlandırılır. O dönem burası, pek çok sanatsal ve kültürel çalışmaya ev sahipliği yapar. Binada tercih edilen taşlar keymıh taşıdır. Bu taşlar geleneksel mimaride önemli bir yere sahiptir. Binanın yapımı 1860 senesine tekabül eder. O dönem gerek misyonerlerin gerekse de Katoliklerin ekonomik desteği süreci hızlandırır. Antep savunması esnasında şehirdeki pek çok mekan gibi burası da ciddi anlamda zarar görür. Kilise olarak kullanılmadan önce bir süre öğretmen okulu şeklinde hizmet verir. Binanın kullanım hakkı önemli bir süre Milli Eğitim Bakanlığı’nda kalır. Daha sonra ise mülki haklar Gaziantep Belediyesi’ne devredilir. Belediye binayı aldıktan sonra burayı bir kültür merkezine dönüştürme kararı alır. Üç boyutlu ve hareketli olan görseller, ziyaretçilere her daim sunulur. Özellikle Gaziantep şehrinin savunulduğu o kritik yıllara dair pek çok materyal kültür merkezi içinde yer alır. Bu anlamda bir tarafıyla müze, bir tarafıyla arşiv binası ve kültür merkezi olarak işlev görür. Yapının aynı zamanda anıtsal bir niteliği bulunur. Bu anlamda restorasyon sürecinde çok dikkatli davranılır ve orijinal dokusu korunur. Özellikle iç mekanda sadece dekorasyon amaçlı yüzeysel müdahaleler yapılır. Teknolojinin bütün olanaklarından faydalanılan ve oldukça modern bir mekan olarak tasarlanan Kendirli Gazi Kültür Merkezi’nde hologram gösterileri gerçekleştirilir. Tarih içinde sırasıyla kilise, öğretmenevi, sinema salonu gibi işlevlere sahip olan kültür merkezi, tam da planlandığı üzere şehirdeki pek çok kültürel ve sanatsal etkinliğin odak noktası haline gelir. Burada aynı zamanda sene boyunca her yaştan insan için özel eğitim programları oluşturulur.

Kendirli Gazi Kültür MerkeziKendirli Gazi Kültür MerkeziKendirli Gazi Kültür MerkeziKendirli Gazi Kültür Merkezi

Yorumlar

 • gunessygz
  04.11.2022 09:00

  1860 yılında inşa edilmiş ve 1915 yılına kadar hizmet.eren bir Ermeni kilisesidir. Şimdilerde kültür merkezi olarak kullanılmaktadır.

 • gulleribrahimm
  30.12.2022 13:04

  Zamanında kilise olan mekan, bugün kültür merkezi olarak kullanılmaktadır

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota