Hasan Süzer Etnografya Müzesi - GeziBilen

Hasan Süzer Etnografya Müzesi

Hasan Süzer Etnografya Müzesi

Bey Mahallesi’nde yer alan Hasan Süzer Etnografya Müzesi’ne ev sahipliği yapan mekan, esasen çok eski bir Gaziantep evidir. Bu durum müzeye çok başka bir hava ve estetik katar. İçinde bulunduğu Bey Mahallesi Hanifioğlu Sokak’ta benzer evlere rastlamak olasıdır. Hem içeriğindeki zenginliği hem de mimari güzelliği ile dikkat çeken Hasan Süzer Etnografya Müzesi, Gaziantep tarihini ve kültürünü önemli düzeyde yansıtır. Bu özel ev 1900’lü yılların başında kamulaştırılır ve Kültür Bakanlığı tarafından alınır. Uzunca bir süre harap durumda kalsa da nihayetinde bir müze olarak değerlendirilir. Gaziantep’te halkın geleneksel yaşamına dair kodlar burada mankenler ile çarpıcı şekilde verilir. Toplamda üç katlı olan binada kaya içine oyulan mahzen dikkat çeker. Katların iki tanesi doğrudan ana yola, diğeri ise mahalleye çıkar. Büyük ana kapının üzerinde pek çok işleme bulunur. Kendinizi bu kapıdan içeri attığınız zaman ‘Hayat’ adı verilen alan karşınıza çıkar. Eğer daha ufak olan kapıdan girmeyi denerseniz, ‘Selamlık’ adı verilen kısmın sizi karşıladığını görürsünüz. Zemin katı gezdiğinizde gergef işlemelere ya da ahşap tezgahlara tanıklık edebilirsiniz. Bu bölümde de pek çok canlandırma mankenler aracılığı ile yapılır. Çıkrık çevirme ya da gergah üstünde ipek germe gibi geleneksel uğraşlar bu alanda tercih edilir. Birinci kata çıkmak adına evin içindeki merdivenleri kullanabilirsiniz. Bu katın sağ bölümünde geleneksel bir hamam bulunur. Kurna ve hamam tasları dışında kemik taraklar da bire bir teşhir edilir. Üst katta ise geleneksel oturma odalarını gözlemleme şansı bulabilirsiniz. Maddi imkansızlıklardan dolayı ne yazık ki Hasan Süzer Etnografya Müzesi’nin kapanması gündemdedir. Kapanma yerine restorasyona gitme olasılığı da olan müze, şu anda ziyarete kapalı durumdadır.

Hasan Süzer Etnografya MüzesiHasan Süzer Etnografya MüzesiHasan Süzer Etnografya MüzesiHasan Süzer Etnografya Müzesi

Yorumlar

 • ahmetyaylacii
  21.09.2022 10:07

  Oyuncak müzesine gelmişken Hasan Süzer Etnografya Müzesi’ni de ziyaret edelim dedik. Geçmişteki Gaziantep’i etnografik açıdan çok iyi anlatan bir müze. Bir Antep evindeki yaşam tam anlamı ile inçe inçe dokunmuş müzede. Mutlaka ziyaret edin.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota