Gaziantep Kalesi - GeziBilen

Gaziantep Kalesi

Gaziantep Kalesi

Gaziantep; tarihi, kendine has zengin yemek kültürü ve gezilecek mekanlarıyla sadece Güneydoğu’nun değil, aynı zamanda tüm Türkiye’nin turistik açıdan en cazip şehirleri arasında gösterilir. Şehrin sembol mekanlarından biri olan Gaziantep Kalesi, günümüze dek gelmeyi başarır. İhtişamlı yapısıyla görenleri kendine hayran bırakan tarihi kale, şehrin tüm sırlarını heybesinde saklar. Kale, Alleben Deresi’nin hemen güney bölümünde yer alır. Gaziantep Kalesi’nin yüksekliği yaklaşık 25 metre civarındadır. Tepe bir noktada yer aldığı için şehir merkezinde pek çok noktadan rahatlıkla seçilebilir. Kalenin kimler tarafından, ne zaman yapıldığına dair kesinleşen bir bilgi yoktur. Buna rağmen kalenin tarihinin bundan 6 bin yıl öncesine dayandığı tahmin edilir. Ayrıca kalenin kurulduğu dönemlerde, hemen yakınlarında ‘Theban’ adı verilen ufak bir kentin olduğu da aktarılır. Kale, Roma dönemi içinde bir tür gözetleme kulesi olarak inşa edilir. Daha sonraki yıllarda yavaş yavaş genişletilir ve bugünkü haline ulaşır. Kale günümüzdeki haline Justinyanus döneminde kavuşur. Bizans İmparatorlarından olan Justinyanus ‘Kalelerin Mimarı’ olarak tanınır. Kale yine aynı dönem içinde kapsamlı bir onarımdan geçirilir. Kalenin gövdesinde toplamda 12 ayrı kule bulunur. Oysa Evliya Çelebi eserinde 36 kuleden söz eder. Diğer burçlar dış surlarda yer aldığı için günümüze ulaşamaz. Gaziantep Kalesi’nin çevresinde bir hendek yer alır, kaleye geçişler içinse bir köprüden destek alınır. Kale kapısına gelmeden önce sol bölümde yöre halkı tarafından, ‘İmam-ı Gazali Hazretlerinin Makamı’ şeklinde bilinen bir burç bulunur. Kale Memlükler ve Osmanlılar döneminde onarılır. Her onarım sonrasında kaleye bir kitabe daha eklenir. Ana köprünün yanında duran köprüler 1557 senesinde, Kanuni döneminde eklenir. Kalenin yapım sürecine dair çok sayıda efsane aktarılır.

Gaziantep KalesiGaziantep KalesiGaziantep KalesiGaziantep Kalesi

Yorumlar

 • emiresltn
  20.03.2022 13:42

  antep kalesini gezmediyseniz antepi gezdik demeyin girişler 10 TL

 • ahmetyaylacii
  21.09.2022 09:20

  Gaziantep gidince bence gezilmesi gereken Tarihi bir kale. İçerisinde Gaziantepin kurtuluş savaşı sırasında yaptığı mücadeleyi ve kahraman lari anlatan güzel bir mekanda var. Girişte nakit olarak ödeme geçmiyor. Gaziantep kartı ile ödeme yaparsanız 8 TL.

 • JERKAuyU
  05.07.2022 04:50

  antep kalesi restorasyonu bitti mi ki

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota