Gaziantep Arkeoloji Müzesi - GeziBilen

Gaziantep Arkeoloji Müzesi

Gaziantep Arkeoloji Müzesi

Binlerce yıllık tarihi ile Türkiye’nin güneydoğusunda ışıldayan Gaziantep’te, merkeze yakın konumdaki Arkeoloji Müzesi, şehirde öne çıkan kültürel gezi noktaları arasında yer alır. Arkeoloji Müzesi, geniş bir koleksiyonla ziyaretçilerini karşılar. Bu kapsamda arkeolojik kazılardan elde edilen parçaların yanı sıra satın alımla koleksiyona eklenmiş pek çok arkeolojik buluntu da ziyaretçilerin bilgisine sunulur. Alt Paleolitik Dönem kalıntılarının sergilendiği bölümle başlayan müze içeriği, Cumhuriyet Dönemi eserleriyle son bulur. Müzede şehrin tarihsel yolculuktaki önemli dönüm noktaları, görsel anlatımla ifade edilir. Bununla birlikte fosillerin de yer aldığı Arkeoloji Müzesi’nde nesli tükenmiş olan Maraş Fili iskeletini görmek de mümkündür. Kalkolitik ve Eski Tunç Çağı dönemlerinden bugüne ulaşan kalıntıların ağırlıklı olduğu müze, modern tasarımı ve aydınlatmasındaki mistik ögeler ile de ziyaretçilerini etkiler. Anadolu’nun tarihsel gelişimine vurgularla devam eden müze gezisinde damgalar, mühürler, takılar, heykeller ve Roma mezar stelleri en çok dikkat çeken eserler arasında yer alır. Ayrıca burada Zeugma Antik Kent kazılarından çıkarılmış bazı kalıntıları inceleme fırsatı da mevcuttur. Yazın ve kışın günlerin uzunluğuna göre bir-iki saat değişen ziyaret saatleri göz önüne alınmazsa yılın her dönemi istisnasız olarak ziyarete açık bulunan Arkeoloji Müzesi; eserleri, mimarisi ve tasarımındaki titizlikle Gaziantep’in simge durakları arasında yer alır.

Gaziantep Arkeoloji MüzesiGaziantep Arkeoloji MüzesiGaziantep Arkeoloji MüzesiGaziantep Arkeoloji Müzesi

Yorumlar

 • gulleribrahimm
  30.12.2022 13:20

  Görülmesi gereken bir müze. Müzekartla giriliyor. Gaziantep'in tarihini paleolitik çağdan başlayarak özet bir şekilde sergilemişler.

 • emiresltn
  12.04.2022 10:35

  fromun karşısı gidin derim

 • metinayg
  02.04.2022 18:28

  valla kaç senedir antepliyim gitme fırsatım olmadı

 • zFycl0E6
  23.04.2022 23:07

  bugün gidip gezmek kısmet oldu giriş ücreti 12.50 TL 🌹🌹🌹

 • BkU7u8BV
  12.06.2022 13:31

  Güzel bir müze.

 • emiresltn
  20.03.2022 13:39

  güzel bir müze gerçekten girişler 15 TL 🙏🏻

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota