Üç Kümbetler

Üç Kümbetler

Üç Kümbetler

Anadolu’da bulunan anıt mezarların en güzel örnekleri arasında bulunan Üç Kümbetler, konik silindirik yapısıyla dikkat çekiyor. Üç Kümbetler’e dair günümüze ulaşan net bilgiler olmasa da en büyük anıt mezarın Emir Saltuk’a ait olduğu ve 12’nci yüzyılın sonlarında yapıldığı düşünülmektedir. Diğer kümbetlerin kime ait olduğu bilinmemekle birlikte onların da 14’üncü yüzyılda inşa edildiği tahmin ediliyor. Kümbetin yanında duran küçük kare eserlerin neden yapıldığına dair farklı görüşler olsa da genel olarak bunların da kümbet ya da mescit olduğu belirtiliyor. Emir Saltuk Kümbeti kesme taştan ve farklı renklerden oluşan taşlarla yapılmıştır. Sekizgen formdaki yapının yuvarlak kemeleri var. Kasnak nişlerinde boğa, yılan, yarasa ve kartal gibi hayvan kabartmaları bulunuyor. Kümbetteki en çok dikkat çeken niş ise boğa boynuzları arasından çıkan insan başı figürüdür. Diğer iki kümbetin biri yuvarlak diğeri kare tabanlı ama konik biçimde inşa edilmiştir. Kare planlı olan kümbet gri bir taştan yapılmıştır ve 8 cephelidir. Yuvarlak olan kümbet ise yöresel kevek taşından yapılmıştır. Kümbetin üzerini, örten konik külahın kasnağında Emir Saltuk Kümbeti’ne benzeyen figürler vardır. İki kümbetin arası dört metredir.

Üç KümbetlerÜç KümbetlerÜç KümbetlerÜç Kümbetler

Yorumlar

 • guvenylmz
  14.09.2022 12:00

  Bu üç kümbetin tam olarak kime ait olduğu bilinmemektedir ancak bir tanesinin saltuklu beyliği'nin kurucusu ebu'l Kasım Saltuk veya II. İzzettin Saltuk'a ait olduğu düşünülmektedir. 12. Yyda inşa edilmiştir.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler