Şeyh Ebu İshak Kazeruni Hazretleri Türbesi

Şeyh Ebu İshak Kazeruni Hazretleri Türbesi

Şeyh Ebu İshak Kazeruni Hazretleri Türbesi

Büyük İslam düşünürlerinden Ebu İshak Hazretleri adına inşa edilmiş bir zaviyedir. Makam türbesi olarak ziyaret edilen Ebu İshak Hazretleri’nin aslında İran'da Kazirun kasabasında gömülü olduğu ve Hicri 426 senesinde vefat ettiği belirtilir. Şeyh Ebu İshak Kazeruni Hazretleri Türbesi’nin ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmemektedir. Erzurum Kalesi’nin Çifte Minareli Medrese’ye uzanan duvarının ucunda inşa edilmiştir. Düzgün olmayan bir beşgen plana sahip olan türbe aslında geleneksel Osmanlı döneminde yapılanlardan farklıdır. Türbeye batı tarafında yer alan kapıdan girilir. Türbenin aydınlatılması için kapı üzerinde bir pencere vardır. İçi tamamen alçıyla sıvanmıştır. Üst kısımlarından ve kubbeden dökülen alçıların altında tuğlalar görünmektedir. İçten ve dıştan tuğladan yapılmış, geri kalan kısım ise kesme taştır. Türbe içerisinde dört adet sanduka bulunmaktadır. Türbenin dışında iki mezar daha bulunmaktadır. Biri 1813'de vefat eden Çıldır Valisi Mustafa Efendi’ye, diğeri ise 1843'te vefat eden Sultan Abdülmecid'in Hariciye Müsteşarı Nuri Efendi’ye aittir. Şeyh Ebu İshak Kazeruni Hazretleri Türbesi, Kültür Bakanlığı tarafından 2006 yılında restore edilerek turizme açılmıştır.

Şeyh Ebu İshak Kazeruni Hazretleri TürbesiŞeyh Ebu İshak Kazeruni Hazretleri TürbesiŞeyh Ebu İshak Kazeruni Hazretleri TürbesiŞeyh Ebu İshak Kazeruni Hazretleri Türbesi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler