Rüstem Paşa Bedesteni (Taşhan)

Rüstem Paşa Bedesteni (Taşhan)

22.02.2021 00:18


Osmanlı mimarisini yansıtan en güzel örneklerden biri Tarihi Rüstempaşa Kervansarayı, Kanuni Sultan Süleyman’ın Sadrazamı Rüstem Paşa tarafından 1561 yılında yaptırılmıştır. Osmanlı kervansaray mimarisinin şaheser örneklerinden olan bu yapı, Erzurum’un tarihine eşlik eder. Tarihi Rüstem Paşa Bedesteni (Taşhan) Kervansarayı’nda imarethane, mescit, dinlenme yeri, bezirgan dükkanları, deve, eşek, öküz, manda ve atların bağlandığı bölümler mevcuttur. burada yolcuların gece gündüz her çeşit ihtiyaçlarının karşılanması amaçlanmıştı. Bununla beraber içerisinde 40-50 civarında akıncı birliğinin bulunduğu, bir çeşit karakol binası şeklindeki yapılara o dönemlerde ‘Ribat’ denilirdi. Serhat şehri Erzurum’da da buraya bir dönem "ribat" denildiği bilinmektedir. Daha sonraki süreçlerde Osmanlı İmparatorluğu sınırlarını zamanla Tiflis’e ve Hazar Denizi’ne kadar genişletmesiyle Tarihi Rüstem Paşa Bedesteni (Taşhan) Kervansarayı’nın içerisine konak, barınak, ahır ve alışveriş merkezi özellikleri de kazandırıldı. Halk tarafından Taşhan olarak da adlandırılan bu tarihi eser, günümüzde dükkanların sıralandığı bir çarşı olarak karşımıza çıkıyor. Bedestende genellikle oltu taşı satıcıları görülüyor ve oldukça da kalabalık.

Rüstem Paşa Bedesteni (Taşhan)Rüstem Paşa Bedesteni (Taşhan)Rüstem Paşa Bedesteni (Taşhan)Rüstem Paşa Bedesteni (Taşhan)

Yorumlar

 • furkanakay
  01.07.2022 08:13

  İçerisi tamamen kuyumcularla dolu azda olsa kervansaray havası var😁

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler