Saray Köprüsü - GeziBilen

Saray Köprüsü

Saray Köprüsü

Saray Köprüsü, Edirne’nin en önemli bölgelerinden biri olan Sarayiçi’nde Tunca Nehri’nin hemen üzerine inşa edilir. Köprü aynı zamanda Kanuni Köprüsü olarak da anılır. Saray Köprüsü’nün 1560 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırıldığı söylenir. O dönem Kanuni, bu eserin dışında Terazi ve Adalet Kasrı’nı da Mimar Sinan’a yaptırır. Yine de bu konuya dair kesin bir belde yoktur. Köprü yontma taş malzemedendir ve toplamda 60 metre civarındadır. Kanuni ya da Saray Köprüsü bugün itibariyle araç yoluna kapalı durumdadır. Bu nedenle ziyaretçiler üzerinde rahatlıkla yürüyebilir. Saray Köprüsü’nün hemen sonunda meşhur ‘Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ için ayrılan meydan yer alır. Güreşlerin yapıldığı dönemde meydana gelen seyirciler, Saray Köprüsü’ne de yoğun şekilde ilgi gösterir. Adalet Kasrı da bizzat bu alana son derece yakın konumdadır. Köprünün yapımı yalnızca bir sene sürer. Yol genişliği ise 4,5 metre olarak ölçülür. Köprünün göz kısımları ortada yer alan ayağın her iki yanında bulunur. Saray Köprüsü dört gözlü köprülerdendir. Köprü ayaklarında şu anda boşaltma gözleri bulunmaz. Saray Köprüsü’nün 1902 senesindeki büyük sel felaketinde çok ciddi bir zarar gördüğü kayıtlara geçer. Köprüdeki son büyük onarım 2006 senesinde gerçekleşir. Köprü Sarayiçi ile Tunca Adası arasında önemli bir bağlantı görevi görür. Buraya halkın ‘Kanuni Köprüsü’ yerine ‘Saray Köprüsü’ demesinin nedeni de tam olarak budur. Edirne’nin en güzel köprüleri arasında yer alan Kanuni Köprüsü, aynı zamanda Mimar Sinan’ın şaheserlerinden biri olarak da değerlendirilir. Bu yüzden de sadeliğin ihtişamındaki yeriyle göz doldurur. Köprü bugün itibari ile resmi olarak Karayolları Genel Müdürlüğü’ne bağlıdır. Yapımından düzgün kesme taşların tercih edildiği yapı, sivri kemerleri ile dikkat çeker.

Saray KöprüsüSaray KöprüsüSaray KöprüsüSaray Köprüsü

Yorumlar

 • acelyaabasar
  26.10.2022 13:16

  Kendi sandalyenizle gelip köprünün yanına oturup doğanın tadını çıkartabilirsiniz, ortam çok güzel. Etrafı kirletmemeye özen gösterin, çöp atmayın. Bazen köpekler de oluyor gelmeyi planlıyorsanız biraz mama da yanınızda getirebilirsiniz.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota