Kırkpınar Er Meydanı - GeziBilen

Kırkpınar Er Meydanı

Kırkpınar Er Meydanı

Kırkpınar Er Meydanı, Edirne şehir merkezine bağlı Sarayiçi beldesinde bulunur. Burada her yılın Haziran ayı sonu ve Temmuz ayı başlarına denk gelecek şekilde Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri turnuvası düzenlenir. Geleneksel hale gelen yağlı güreşler nedeniyle Kırkpınar Er Meydanı, şehrin simge konumlarından biri olarak dikkat çeker. Yağlı güreş dendiğinde dünyaca ünlü bir yer olan Edirne’nin olmazsa olmazı Kırkpınar Er Meydanı’nın kökeni hakkında çeşitli rivayetler vardır. Bunlardan en çok bilineni ise Osmanlı Devleti’nin kuruluş yıllarında Orhan Gazi’nin oğlu Süleyman Paşa’nın öncü birliklerle Bizans İmparatorluğu toprağı olan ‘Kırklar’ denen yöreyi keşfe çıktığı, burada askerleri yenip hisarları ele geçirdiği, sonrasında da aralarında güreş tuttuklarıdır. 14’üncü yüzyıla dayanan bu hikayede Ali ile Selim adlı kardeşlerin birbirleriyle güreştikleri, ancak bir türlü sonuç alınamadığı, en sonunda da hayatlarını kaybettiklerinden bahsedilir. Hatta bu kardeşlerin gömüldükleri yerde de pınarların aktığı anlatılagelir. ‘Kırpınar’ adı verilen bu pınarda yiğitlerin anısı için güreş düzenlenmesi geleneği ortaya çıkar. Zaman içinde de Kırkpınar olarak anılmaya başlar. Hıdrellez ayında geleneksel spor müsabakalarına ev sahipliği yapan ve yağlı güreş dendiğinde akla ilk gelen yer olan Kırkpınar Er Meydanı, her yıl binlerce yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırlar. Heyecan dolu yağlı güreş karşılaşmalarına ev sahipliği yapan er meydanı, asırlardır devam eden bir geleneği de günümüze taşır.

Kırkpınar Er MeydanıKırkpınar Er MeydanıKırkpınar Er MeydanıKırkpınar Er Meydanı

Yorumlar

 • Mahmut Koca
  12.11.2021 16:04

  Dünya da burası gibi guzel spor alanı yoktur. Ama yetkililer o ilgili göstermiyor. Tribünlerin revize edilmesi yada kademe kademe yıkılıp yeniden yapılması lazım.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota