Edirne Kent Müzesi

Edirne Kent Müzesi

22.02.2021 00:18


Edirne’nin kültür-sanat tarihine ışık tutan Kent Müzesi, şehrin merkezinde Hacı Hasan Sokak’ta yer alıyor. 2014 yılında projelendirilme çalışmalarına başlanan ve 5 Mayıs 2017’de açılışı gerçekleştirilen müzede şehrin kadim kent tarihi konu ediniliyor. Zemin ve üzerindeki iki kat olmak üzere toplam üç katlı olan müze, tarihi bir binada modern bir iç dizayn ile ziyaretçilerini karşılar. Müzenin zemin katında kentin gelişimi, coğrafi özellikleri, bitki-hayvan türleri, ulaşım tarihi, ilçeleri olmak üzere genel hatlarının ele alındığı görsel objeler sergilenir. Bunların yanı sıra müzede bal mumumdan yapılmış heykeller, maketler, gerçek tarihi eserler ve fotoğraflar başta olmak üzere anlatımda çeşitlilik söz konusudur. Giriş katta Osmanlı dönemi, avcılık, doğal aletler, mimari yapılar ve işgaller olmak üzere ayrı konseptlerde sergilemeler bulunur. En üst kat ise şehrin etnografik özellikleri geniş bir kapsamda incelenir. Bu kapsamda Edirne’nin derinlemesine tanıtımının amaçlandığı basın tarihi, kültürel tarih, spor tarihi, sağlık tarihi, yönetim tarihi gibi ayrı bölümler de mevcuttur. Birkaç oturma alanına ev sahipliği yapan üstü açık, şirin bir de bahçesi bulunan Edirne Kent Müzesi, çocuklara özel etkinlikler ve sergileriyle de tanınır. Çok geniş alana sahip olmasa da verimli alan kullanımının söz konusu olduğu Kent Müzesi, Edirne’yi tüm detayları ile tanımak isteyenler için son derece eğitici ve keyifli bir deneyim anlamı taşır.
Edirne Kent MüzesiEdirne Kent MüzesiEdirne Kent MüzesiEdirne Kent Müzesi

Yorumlar

 • irembozz
  29.06.2022 07:22

  Şehir Hakkında hem güncel hemde tarihsel olarak yapılan bilgilendirmeler çok iyi olmuş mutlaka gezilmesi gereken bi yer.

 • aysenurgunduzz
  09.08.2022 07:00

  Selimiye Camii arkasında bulunan Edirne tarihi hakkında faydalı bilgiler anlatan gezilmesi gereken müzelerimizden. Maalesef müze kart geçerli değil…

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler