Büyük Sinagog

Büyük Sinagog

22.02.2021 00:18


Edirne sınırları içinde yer alan Büyük Sinagog, şehrin en önemli kültürel mirasları arasında yer alır. 1907 senesinde inşa edilen sinagog, o dönem şehirde yaşayan Yahudi nüfusun ibadet ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik açılır. Bugün Edirne’de yaşayan Yahudiler için sembolik de olsa ayakta kalan tek miras burasıdır. Yakın zaman önce Vakıflar Müdürlüğü’ne bağlanan yapı, önemli bir restorasyon sürecine dahil olur. Maftirim (Klasik Osmanlı müziği makamlarıyla bestelenmiş Osmanlı Yahudilerinin tasavvuf müziği) geleneğinin yansımaları sinagog içinde kendine yer bulur. Hatta çoğu kaynağa göre Maftirim geleneğinin bizzat Edirne’de doğduğu belirtilir. Geçtiğimiz yüzyılın başlarında Hazanlar, her sabah farklı sinagoglara dağılmadan hemen önce Büyük Sinagog’da toplanırlardı. Bu anlamda bu mekan, onlar için bir nevi buluşma ve toplanma yeriydi. 1906 senesinde Edirne çok büyük bir yangın felaketi ile karşı karşıya kaldı ve bu yangın neticesinde 14 sinagog yok oldu. Büyük Sinagog, tam olarak bu sürecin sonunda inşa edildi. Yangın o yıllarda Edirne’de pek çok yapıya önemli zararlar verdi. Aynı zamanda şehrin ekonomik ve sosyo-kültürel yapısını olumsuz yönde etkiledi. Fransız Mimar France Depre’nin, sinagogun yapımında önemli emekleri oldu. Büyük Sinagog’un yapımında farklı ülkelerin de ekonomik anlamda destekleri oldu. Özellikle Macaristan ve Almanya, bu yardımlarda başı çeken ülkeler arasındadır. O dönem için Balkanlar’ın en büyük birinci, Avrupa’nın ise üçüncü sinagogu olma özelliği taşıyan yapı, yaklaşık 50 sene boyunca aktif olarak kullanıldı. Pazartesi dışında her gün, 09.00 ve 18.00 saatleri arasında sinagogu ziyaret edebilirsiniz. Büyük Sinagog’u ziyaret etmek için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur.

Büyük SinagogBüyük SinagogBüyük Sinagog

Yorumlar

 • acelyaabasar
  26.10.2022 13:40

  Restorasyonu çok güzel olmuş. Birçok yapı yangında zarar görünce dönemin padişahı tarafından tek bir tane büyük sinagog yapılması emri verilmiş, bölge yahudileri ibadethanesiz bırakılmamıştır.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler