Mıhlı Şelalesi - GeziBilen

Mıhlı Şelalesi

Mıhlı Şelalesi

Çanakkale tarihi mekanları kadar doğal mekanlarıyla da sene boyunca yerli ve yabancı misafirlerini ağırlar. Şehrin popüler mekânlarından biri olan Mıhlı Şelalesi Küçükkuyu bölgesinde yer alır. Burası aynı zamanda Mıhlı Çayı olarak da bilinir. Küçükkuyu’ya giderken yolun 5’inci kilometresinde karşınıza Başdeğirmen Mıntıkası çıkar. Burası aynı zamanda meşhur bir mesire alanıdır. Alanın hemen içinde yer alan Mıhlı Çayı ise müthiş bir ağaç çeşitliliği ile göz doldurur. Bölgede aynı zamanda Rumlardan kalan eski bir değirmen de bulunur. Değirmen yakın bir zaman önce restore edilir. Yine Roma döneminden kalan kemerli bir köprünün bu değirmene eşlik ettiği görülür. Çanakkale’nin Ayvacık İlçesi’ne bağlı Küçükkuyu’nun en popüler yerlerinden biri olan Mıhlı Şelalesi bilhassa kavurucu yaz günlerinde yöre halkının serinlemesini sağlar. Bölgede bulunan ağaçların yoğunluğundan dolayı gökyüzü neredeyse görünmez bir haldedir. Değirmenin hemen birkaç kilometre ilerisinde yüzmeye uygun bir gölet bulunur. Mıhlı şelalesi tam olarak bu gölete akar. Her daim kuş seslerinin duyulduğu Mıhlı Çayı yemyeşil bitki örtüsü ve temiz havasıyla dikkat çeker. Aynı zamanda Kaz Dağlarını da yakın bir noktada olan şelale Edremit’ten Assos’a gidilen yol üzerindedir. Aracınızla bölgeye doğru yol alırken tabelaların azlığından dolayı problem yaşayabilirsiniz. Bölgeye girişler yakın bir zamandan beri ücretli olmuştur. Bu alanda birden fazla gölet bulunur. Özellikle yaz aylarında gölet çevresi her daim kalabalıktır. Mesire bölgesinden çıktıktan sonra sol taraftan çaya doğru giden güzel bir patika yol bulunur. Bu yol üzerinde bol bol fotoğraf çekebilirsiniz ve bu harika anları ölümsüzleştirebilirsiniz. Mıhlı Şelalesi’nin bulunduğu alan günümüzde doğa sporlarıyla ilgilenenler için de oldukça cazip bir mekandır.

Mıhlı ŞelalesiMıhlı ŞelalesiMıhlı ŞelalesiMıhlı Şelalesi

Yorumlar

 • ankaraseyahatnamesi
  28.10.2022 07:30

  Mıhli şelalesine giden yol bir yerden sonra tek şeride düşüyor. Iki arabanın aynı anda geçemeyeceği kadar dar yollardan gitmek zorunda kalıyorsunuz. Ayrıca özel mülk alaninda olduğu için ücretliydi. Sanirim 15 TL idi bir kişi. (2022) Burayı bilenler piknik malzemeleriyle gelip masa kiraliyorlar.

 • sudekilic
  05.08.2022 07:23

  Mıhlı şelalesi Çanakkale nin Ayvacık ilçesine bağlı küçükkuyu beldesinde bulunuyor. Ana yoldan 5 km civarında kaz dağlarının aradında yeşilliklerin içerisinde çok güzel.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota