Kırmızı Sırt 125. Alay Siperleri

Kırmızı Sırt 125. Alay Siperleri

Kırmızı Sırt 125. Alay Siperleri

Çanakkale’deki tarihi mekanlar içinde en ilginç olanlardan biri de şüphesiz ki Kırmızı Sırt 125. Alay Siperleri’dir. Kanlısırt Kitabesi’ni biraz geçtikten sonra hemen sağ bölümde bu alayın adının yazıldığı bir tabela görebilirsiniz. Bu noktada yer alan tünel hemen göze çarpar. Tüneller ile gerçekleştirilen savaşlara lağım muharebeleri adı verilir. Bu tünellerin bazı zaferlerde çok önemli etkileri olur. Tünel ziyaretinden hemen sonra kendinizi karşıya atın ve 92 yıllık siperler ile karşılaşın. Kırmızı Sırt 125. Alay Siperleri, 19 Mayıs tarihinin önemini canlı tutar. Bilindiği üzere düşmanı deniz dökmek için 42 bin civarında muharip ile 13 bin Anzak askerine karşı bir taarruz düzenlenir. İngilizler aynı gün balon keşifleri sayesinde Türklerin taarruza geçmek adına hareketlendiğini öğrenir. Dolayısıyla aynı gün Anzak askerleri hazırlıklarını buna göre gerçekleştirir. Bu 42 bin civarında Türk askeri arasında üniversiteli ya da tıbbiyeli pek çok genç de yer alır. Deneyimsiz öğrenci askerlerin gece gürültü yapmalarından dolayı düşman askeri taarruz saatini önceden öğrenme şansı bulur. Gece başlayan taarruza karşı hazırlıklı olan Anzak askerleri, Türk askerlerini yaklaşık olarak bir milyon kurşun sıkar. Dolayısıyla çok ciddi bir zayiat gerçekleşir. Ne yazık ki Türk saldırısı bir şekilde başarısız olur. Hatta şehit düşen askerlerin bazıları siperlerin arasında kaldığı için sıcağın da etkisiyle kokmaya başlar. Bu nedenle iki cephe arasında dokuz saatlik bir centilmenlik anlaşması gerçekleşir. Bu kısa süreli ateşkes esnasında Türk tarafı askerlerini gömme fırsatı bulur. Kırmızı Sırt 125. Alay Siperleri, bu acı hatırların yaşandığı yer olarak hafızalara kazınır. Dolayısıyla Çanakkale ziyaretlerinde en iç burkan mekanlar arasında gösterilir. Çok şiddetli siper savaşlarına ev sahipliği yapan bu bölgeyi ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

Kırmızı Sırt 125. Alay SiperleriKırmızı Sırt 125. Alay SiperleriKırmızı Sırt 125. Alay SiperleriKırmızı Sırt 125. Alay Siperleri

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler