Gökçeada Sualtı Milli Parkı

Gökçeada Sualtı Milli Parkı

22.02.2021 00:18


Gökçeada, Ege Denizi’ndeki turistik bir cennet adeta… Türkiye’nin batısındaki bu ada, küçük yüz ölçümüne rağmen limanlara, koylara, turistik tesis, göl ve tarihi değerlere ev sahipliği yapıyor. Kendi alanında bir ilk olan Sualtı Milli Parkıyla da adından söz ettiriyor. Türkiye’de bir ilk olan Gökçeada Sualtı Milli Parkı, adanın kuzeydoğusunda konumlanıyor. Buradaki iki önemli turistik nokta Kaleköy ve Kuzu Limanı arasında kalan alan… Burası, adeta kıyıdan 200 metre açıklıktaki saklı bir doğa harikası! Akdeniz foku, deniz çayırları, yunus, renk cümbüşü algler, deniz kaplumbağası hatta özellikle yaz aylarında balinaların görüldüğü bu sofistike alan bir hazine gibi... Son açıklamaya göre bu ilgi çekici alanda 180 farklı sualtı bitkisi ve hayvan türü yaşıyor. Deniz canlıları için üreme, yumurtlama ve dört mevsim yaşam alanı özelliği taşıyan Gökçeada Sualtı Milli Parkı, görsel bir şölen vadeden mağaralarıyla da dikkat çekiyor. Koruma altına alınmış çok sayıda canlının güvenle yaşamını sürdürdüğü görsel şölen, belirli sınırlamalar dahilinde keşfe açık. İzin alınması ve belli prosedürlerin karşılanması ile sualtına profesyonel dalış gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca tampon bölge maiyetindeki Yıldızkoy’da yüzülebiliyor, tekneyle gezilebiliyor. Yine şnorkel kullanılarak deniz altı seyredilebiliyor. Profesyonel olmayan dalışlar da yapılabiliyor.

Gökçeada Sualtı Milli ParkıGökçeada Sualtı Milli ParkıGökçeada Sualtı Milli ParkıGökçeada Sualtı Milli Parkı

Yorumlar

 • mervebakknn
  21.09.2022 08:58

  Bir çok noktada denize girmişizdir , ama Gökçeada denizi kendisine hayran bıraktı , adı gibi bir çok deniz canlısı da eşlik ediyorsunuz yüzerken , taşlık alan mutalaka deniz ayakkabısı kullanın derim.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler