Gökçeada Kent Müzesi

Gökçeada Kent Müzesi

Gökçeada Kent Müzesi

Ege Denizi’nde hem Avrupa hem Asya kıtasını selamlayan, jeopolitik öneme sahip olduğu gibi doğal ve kültürel miras özelliği de taşıyan Gökçeada, asırlar boyunca önemini korumuş bir lokasyondur. Binlerce yıl önce başlayan kent yaşamının izleri ise adanın kalbindeki sempatik bir müzede sergileniyor. Adanın en önemli kültürel noktası olan Gökçeada Kent Müzesi, 1973 tarihli bir binada sergilenen eserleri kapsıyor. Söz konusu eserlerde adanın kent tarihine ışık tutan detaylar öne çıkıyor. Gökçeada’da bulunan okullardan gelen ziyaretçilerin yanı sıra özellikle yaz aylarında bölgeye turistik amaçla gelen konuklarını ağırlayan müzede fotoğraflar ve tarım faaliyetlerinde kullanılan eski malzemeler incelenebiliyor. Genel itibarıyla adanın tarımsal faaliyetlerine ışık tutulan Gökçeada Kent Müzesi’nde giyim kuşam örnekleri, yöre halkının geçim kaynaklarından balıkçılık ve çeşitli ekonomik faaliyetlere ilişkin birçok obje yer alıyor. Yaklaşık iki sene süren restorasyon çalışmaları neticesinde açılışı gerçekleştirilen ilham verici müzede ayrıca süngercilik, arıcılık, sabun üretimi gibi ekonomik faaliyet kolları da tanıtılıyor

Gökçeada Kent MüzesiGökçeada Kent MüzesiGökçeada Kent MüzesiGökçeada Kent Müzesi

Yorumlar

 • mervebakknn
  21.09.2022 08:54

  İçerisi gerçekten güzel hazırlanmış .Ada halkının kısa söyleşileri yer alıyor duvarlarda gerçekten o zamanda yaşıyor gibi samimiyeti hissediyorsun. Ve yanında tatlı bir kafe var tavsiye ederim.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler