Çanakkale Saat Kulesi

Çanakkale Saat Kulesi

Çanakkale Saat Kulesi

Şehirlerin tarihi kimliğini tanımlayan yapılar vardır. Camiler, kervansaraylar, hanlar, medreseler, çeşmeler… Saat kuleleri de bunlardan biridir şüphesiz. Türkiye’nin Marmara ve Ege Denizi’ne kıyısı bulunan batısındaki tarihi şehir Çanakkale’deki simge noktalardan biri de işte bu türde bir yapı; Çanakkale Saat Kulesi. Merkez ilçesinde yer alan Çanakkale Saat Kulesi’nin yapım tarihi 1896 yılına uzanıyor. Kule, beş kata sahip ve toplam 20 metrelik uzunluğu ile şehri selamlıyor. Zeminden yukarıya çıkıldıkça incelenen kare şeklindeki planıyla dikkat çekiyor. En üstte saatler ve çanın yanı sıra kubbe ile örtülü bir köşk kısmı mevcut. Zemin kısmında da mermerden yapılmış küçük bir çeşmesi var. Üçüncü katındaki süslemeleri, dekoratif küçük sütunları, gördüğü onarımla Çanakkale seramikleri ile kaplı bazı yerleri öne çıkan ayrıntılar arasında gösterilebilir. Kesme taştan inşa edilen Çanakkale Saat Kulesi açıklıkları, balkon ve sivri kemerli kapılarıyla da ünlü... Üzerinde dönemin Osmanlı Padişahı II. Abdülhamit’in tuğrasının yer aldığı yapıyla ilgili bilgilerin sıralandığı kitabesi görülebiliyor. Önünde yürüyüş alanları bulunan Çanakkale’nin simge noktası, çevresindeki dükkanları ve akşam saatlerindeki hoş mekan aydınlatmasıyla da beğeni topluyor.

Çanakkale Saat KulesiÇanakkale Saat KulesiÇanakkale Saat KulesiÇanakkale Saat Kulesi

Yorumlar

 • mervebakknn
  21.09.2022 08:53

  Cadde üzerinde bulunan bir eser. Etrafında oturabilmeniz için banklar var. İki taraftan yol akıyor ve yol kenarında da alışveriş mağazaları ve lokantalar var. Anlayacağınız çarşı ortasında güzel tarihi bir yer.

 • guvenylmz
  07.11.2022 08:28

  Çanakkalenin sembollerinden biri.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler