Tophane Saat Kulesi - GeziBilen

Tophane Saat Kulesi

Tophane Saat Kulesi

Bursa'daki sembolik yapılar arasında bulunan Tophane Saat Kulesi, şehrin kalbinde yer alır. 1905 yılında Osmanlı Padişahı II. Abdülhamid zamanında yapımı tamamlanan 33 metre yüksekliğe sahip kule, şehrin önemli gezi ve dinlenme alanlarındandır. Güney tarafındaki kapıdan içerisine girilebilen altı katlı yapının en üst kısmına 89 basamaklı bir merdivenle ulaşılır. Zamanındaki diğer birçok saat kulesi gibi kesme taştan inşa edilen ve iki katında balkon bulunan kule, sivri kemerli pencereleri ve nişleriyle dikkat çeker. Dört bir yanında kadranlı tarihi saatlerin yer aldığı yapı, yapımının ardından yangın gözetleme amaçlı hizmet vermiştir. Etrafındaki yapılaşma az olduğu için daha sonraki yıllarda Bursa'daki gelişime ile paralel şekilde çevresi kapandı ve panoramik görünüm fonksiyonu da ortadan kalktı. Günümüzde saatleri çalışmayan kule, anıtsal özellikte bir tarihi yapı maiyetindedir. Çok sayıda tarihi ve kültürel yapının yer aldığı bir bölgede konumlanmasının da etkisiyle kente gelen turistlerin uğrak noktaları arasında yer alır.

Tophane Saat KulesiTophane Saat Kulesi

Yorumlar

 • silapamuk
  04.08.2022 12:42

  Bursayı tepeden göreceğiniz bir mekan. Orhangazi türbesi az ileride. Oturmak için banklar ve manzaraya karşı çay kahve içilecek mekanlarda mevcut..

 • muratball
  01.07.2022 07:41

  Osmanlı dönemi mimarisini yansıtan önemli anıtlardan dır ve çevresinde bulunan tarihi kafeler ve restontlar la birlikte güzel vakit geçiyor.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota