Tarihi Yeşil Hamam Çarşısı - GeziBilen

Tarihi Yeşil Hamam Çarşısı

Tarihi Yeşil Hamam Çarşısı

Bursa’daki Tarihi Yeşil Hamam Çarşısı, konum olarak Yeşil Caddesi üzerinde bulunur. Aynı cadde üzerinde bulunan türbe ile yan yanadır. Yeşil Hamamı’nın inşa edildiği dönem Yeşil Medresesi’ne gelir getirmesi umulur. Medrese ne yazık ki bugün yıkılmış durumdadır. Fatih Sultan Mehmet döneminde Sofu Bedreddin Köse isimli biri tarafından inşa edilen hamam tek hamam sınıfına mensuptur. Tarihi hamamın soğukluk bölümünün üstü yalnızca tek bir kubbe ile örtülü durumdadır. Ilıklıktan doğrudan sıcaklık bölümüne geçiş yapılabilir. Cephe duvarlarının ön bölümünde toplamda sekiz adet kurna bulunur. Kurnaların ara bölümlerinden açılmakta olan kapılar sizi doğrudan halvet odalarına götürür. Tarihi hamamın mülki hakları özel bir şahsa aittir. Hamamın soğukluk bölümünde mermer bir havuz yer alır. Bu havuzun sekizgen biçiminde olduğu görülür. Yeşil Hamamı’nın kapısında özgün bir kitabe sizi karşılayacaktır. Bu kitabede devrengeç suyunun kullanıldığı bilgisi yazar. Kitabede yazılan bilgilerin Osmanlıca olduğu görülür. Hamam nadiren de olsa bazı kaynaklarda ‘Sofu Bedreddin Hamamı’ olarak da anılır. Tarihi Yeşil Hamam Çarşısı uzunca bir süreden bu yana yerli ve yabancı turistlere yönelik olarak daha çok hediyelik eşyaların ve takıların satıldığı bir mekan olarak işlev görür. Buradaki suyun şifalı olduğuna inanıldığı için Osmanlı döneminde her daim popülerliğini korur. Hamam bugün aynı zamanda Engelli Gelişim Merkezi olarak da kullanılır. Tarihi Yeşil Hamamı’na gelmek için Bursa’nın Yıldırım ilçesine yönelmeniz gerekir.

Tarihi Yeşil Hamam ÇarşısıTarihi Yeşil Hamam ÇarşısıTarihi Yeşil Hamam ÇarşısıTarihi Yeşil Hamam Çarşısı

Yorumlar

 • vlknckcc
  15.11.2022 12:36

  Tarihi yeşil ipek pazarı olarak adlandırılır. En eski hamamlardan biri ve neredeyse 2010 yılında yurt dışından turist çeken, çok sayıda farklı turistik hediyelik eşyanın satıldığı ve hamamda tarihi bir özelliği olan bir dükkana dönüştürülmüş. Ve fiyatlar ucuz.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota