Suuçtu Şelalesi - GeziBilen

Suuçtu Şelalesi

Suuçtu Şelalesi

Suuçtu Şelalesi, buradaki bir fay hattının çökmesinden sonra oluşur. Bölgenin en önemli doğal güzelliklerinden biri sayılan şelale yaklaşık 40 metre yüksekten dökülür. Suyu görece yazın azalsa da insanlar büyük ölçüde bu dönemlerde şelaleye ilgi gösterir. Suuçtu Şelalesi’ne kış dönemlerinde ise göletinden dolayı harika bir manzara ile karşılaşabilir. Yöre halkının buraya yaz aylarında ilgi göstermesinin nedeni, şelalenin çevresinde çok büyük mesire alanlarının olmasıdır. Bilhassa şelalenin etrafında yer alan kayın ağaçları piknik yapmak açısından burada müthiş bir atmosfer oluşturur. Büyük şehirde yaşayan kişiler için önemli bir temiz hava deposu olarak görülür. Mayıs ayı ile Eylül ayları arasında bu bölümde yoğun kalabalıklarla karşılaşmak özellikle hafta sonlarında mümkündür. Suuçtu Şelalesi şehrin aktif tatlı su kaynakları arasında kabul görür. Bu şelale aynı zamanda Bursa’daki Mustafakemalpaşa isimli ilçenin en geniş içme suyu kaynağıdır. Buradaki Karadere adlı derenin altından büyük bir fay hattı geçer. Buraya Suuçtu Şelalesi denmesinin nedeni de bir bakıma bu fayın kırılmış olmasıdır. Şelalenin çok yüksekten akması ziyaretçiler için etkileyici görüntülerin oluşmasına neden olur. Burası aynı zamanda fotoğraf sanatçıları için de ideal bir çalışma alanıdır. Şelale çevresindeki mesire alanlarında hazır ahşap masalar belediye tarafından yerleştirilmiştir. Dilerseniz buraya sevdiklerinizle beraber sadece kahvaltı etmek için de gelebilirsiniz. Diğer yandan bu çevrede mangal yapmak için de belirlenen alanlar söz konusudur. Suuçtu Şelalesi ve etrafının bir diğer önemli özelliği de şehirdeki gençler için önemli bir kamp alanı olmasıdır. Kamp alanlarının yoğunlukta olduğu kısımlarda kayın ağaçlarının haricinde kavak ve çam ağaçlarına da rastlanabilir. Suuçtu Şelalesi ile Mustafakemalpaşa ilçesi arasında toplamda 17 kilometrelik bir sürüş mesafesi bulunur. Şelaleye gelmek için Yalıntaş Köyü’nün yer aldığı yola girmeniz gerekir.

Suuçtu ŞelalesiSuuçtu ŞelalesiSuuçtu ŞelalesiSuuçtu Şelalesi

Yorumlar

 • tosunengin
  24.07.2022 21:45

  kesinlikle görülmeli.. Bursa merkeze uzak olması gözünüzü korkutmasın.. kesinlikle değer..

 • melekbakan
  09.06.2022 08:46

  İzmir'den dönerken uğramıştık. Birçok şelaleden yüksek. Bilmiyorum bu kadar yeşil içinde mangal yapanlar bir beni mi rahatsız etti???

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota